Buk, smrk nebo dub? Jaké dřevo je nejlepší na stůl?

Buk, smrk nebo dub? Jaké dřevo je nejlepší na stůl?

Kdo má židli, ten bydlí. A kdo má stůl z kvalitního dřeva, tak bydlí ještě lépe. Jenže jaké dřevo se na nábytek hodí nejlépe? A vyplatí se investovat do masivu, nebo v konečném důsledku nepoznáte rozdíl?

Oblíbenou úpravou v současné době je kombinace dřevěné desky a kovové podnože. Takový jídelní stůl dřevo kov vydrží roky bez jakýchkoliv známek opotřebení, stojí stabilně na svém místě a hodí se k jakémukoliv stylu interiéru. A právě u výběru dřeva na desku stolu byste se měli trochu pozastavit.

Smrk

Smrk je snad nejčastějším dřevem využívaným k výrobě nábytku. Má dobře znatelné letokruhy, málo kontrastní suky a jeho dřevo je lehké a pružné. Dobře absorbuje barvu, lazuru i lak. Cenově je nejdostupnější, ale méně odolné než jiné dřeviny.

Borovice

Borovicové dřevo má krásnou výraznou kresbu, proto je mezi výrobci nábytků vyhledávané. Jeho obrábění však komplikuje vysoký obsah pryskyřice. Je jednoduché na údržbu, ale je také náchylné k tvorbě škrábanců a rýh.

Buk

Pro bukové dřevo je charakteristický načervenalý odstín. Jedná se o tvrdé a kvalitní dřevo, které ovšem nesnáší výkyvy počasí, proto se používá spíše v interiéru. Dobře se obrábí a využívá se při výrobě ohýbaného nábytku.

Dub

Dub je středně tvrdá dřevina, která výborně snáší vlhko. Díky obsahu tříslovin patří k nejodolnějším tuzemským dřevům a právem se považuje za luxusní materiál. Má jasnou kresbu a poměrně velké póry, které mu propůjčují charakteristický rýhovaný vzhled.

Teak

Oblíbeným, avšak drahým materiálem na výrobu stolů je teak. Pochází z jihovýchodní Asie a je pro něj charakteristické tmavé žilkování s barevnými proužky. I v neošetřené formě se dobře vypořádává s výkyvy počasí, má vysokou životnost a je tvrdý, pevný a pružný.

Za kousky z masivu si budete muset samozřejmě připlatit. Ovšem je to investice, která se vyplatí – stoly bez újmy přežijí několik desítek let, a to i při každodenním a nepříliš jemném zacházení. A jako bonus místnost nádherně provoní.