Gruzie jako zajímavé místo pro cestovatele

Gruzie

Když má člověk chuť vyrazit za hranice, automaticky se dívá po těch destinacích, které jsou v posledních letech velmi známé a mezi cestovateli „profláknuté”. Jenže ono není někdy na škodu, když se podíváme zas o kus dál, například na místa, která zatím ještě nejsou tak známá, možná jsou až podceňovaná. Mezi ně patří Gruzie, kterou v posledních letech zastiňuje například Skotsko nebo Mexiko. Je však velmi krásná, nabízí řadu světového dědictví UNESCO.

Věděli jste, že…?

Na území Gruzie se nachází řada starodávných měst, z nichž velká spousta (nebo pamětihodnosti ukryté v nich) patří na seznam světového dědictví UNESCO. Není to však jen o kulturním dědictví, co Gruzie nabízí. Najdete zde také krásné hory, svěží přírodu, lahodné víno a velice vstřícné obyvatele, které skutečně zajímá, jak se zrovna máte, pokud se vás na to zeptají.

A když už jsme u těch obyvatel – věděli jste, že první Evropané z Gruzie pocházeli? Nedávná archeologická expedice v Dmanisi našla nejstarší lidské lebky na Kavkaze, takže se muselo cestovat do Evropy přes Gruzii. Lebky byly pozůstatky páru a staré zhruba dva miliony let čili o tom vypovídá, že Gruzie skutečně ubytovávala vůbec první Evropany.

Víno pochází z Gruzie

I když se nám nyní zdá, že víno se muselo určitě „narodit” na Moravě, není tomu tak. A mýlí se i ten, kdo se domnívá, že víno pochází z Francie nebo Itálie. Kolébkou lahodného moku, na jehož dně se ukrývá pravda je totiž sama Gruzie.

Víno se zde vyrábí už déle jak osm tisíc let čili můžeme s klidným svědomím konstatovat, že skutečně tato destinace je kolébkou dnes tak populárního alkoholického moku. Navíc tradiční gruzínská metoda přípravy vína je nyní taktéž součástí světového dědictví UNESCO.

Ekologie na prvním místě

Říkáte si někdy, jak skvělé by bylo žít na místě, kde je ekologie skutečně na prvním místě? Pak stačí zamířit do Gruzie. Je zde rovnou dvanáct klimatických pásem, což se možná dalo považovat za jakousi predikci toho, že se z místa stane jedno z nejvíce ekologicky rozmanitých míst na světě.