Jak na bezpečnou koupelnu pro celou rodinu

Jak na bezpečnou koupelnu pro celou rodinu

V koupelně trávíme svůj čas několikrát denně, a aby bylo v této místnosti vždy bezpečno, je nutné dodržovat určité zásady a zakoupit konkrétní vybavení, které nám pomůže právě bezpečí zajistit. Zejména pro starší osoby se sníženou schopností pohybu doporučujeme zaměřit se například na speciální sedátka a madla, díky kterým bude pohyb v koupelně snadnější a bez stresu.

Povrch vany a sprchové vaničky

Vany jako takové můžete koupit už s protiskluzovou úpravou. Tato varianta je vhodná pro starší osoby. Úprava spolehlivě zajistí bezpečnost a jistotu proti uklouznutí. 

Pokud kupujete ke sprchovému koutu sprchovou vaničku, lze její povrchová úprava zakoupit opět s protiskluzovou úpravou. 

Rohože, předložky

Předložky jsou vhodné pro umístění například před vanu či sprchový kout. Na trhu existují předložky s přísavkami, díky kterým vám protiskluzová předložka na podlaze neujede. 

Obklady, dlažba

Pokud vybíráte obklady a dlažbu, je ideální vybrat do koupelny matné provedení dlažby. Dlažba s lesku je zpravidla kluzká a není tolik bezpečná jako v matu. 

Termostatická baterie

Pokud máte malé děti, určitě oceníte termostatickou baterii, která obsahuje bezpečnostní pojistku, u které nastavíte teplotu například na 38°C. Další vymožeností u těchto baterií je například úprava, díky které se neopaříte o samotné tělo baterie. Každý výrobce má tuto technologii pojmenovanou jinak. Jedním z příkladů je například název Cold touch, PROtherm aj. 

Stoličky a sedátka

Stolička je vhodná pro umístění do sprchového koutu. Díky ní se během sprchování můžete pohodlně usadit. Navíc některá sedátka jsou i výškově nastavitelná, takže si pohodlí nastavíte podle výšky vaší postavy. Některá sedátka určená na vanu mají i madla, pomocí kterých snadno vstanete. 

Madla

Madlo můžete umístit prakticky kamkoliv. Některé druhy fungují na principu přísavek, díky kterým zajistíte rychlé přesunutí na jiné místo.