Jak pěstovat dracenu?

jak pěstovat dracenu

Dracena je poměrně snadno pěstovatelná rostlina, která bude dobře prosperovat v domácím prostředí. Tato rostlina je velmi tolerantní vůči mírným podmínkám a její péče je relativně jednoduchá. Níže jsou uvedena některá základní doporučení pro úspěšné pěstování rostliny dracena:

  1. Zvolte si adekvátní tloušťku nádoby. Dracaena miluje prostor, a proto byste měli zvolit nádobu s průměrem alespoň 12 cm.
  2. Pravidelně obdělávejte svou dracaenu. Obecně se doporučuje hluboko obdělávat jednou za měsíc.
  3. Dracaena miluje střídmou zálivku. Rostlina neshazuje listy, když má dostatek vody, ale nechce být přelitá. Udržujte zalévání střídmé, ale nemýlte střídmost s úplným vyschnutím.
  4. Dracaena vyžaduje slunce, aby s ním dobře rostla. Vyberte si místo, kde může rostlina dostat alespoň 3 hodiny slunečního svitu denně.
  5. Aktivně používejte hnojivo. Dracaena ráda dostává minerály a živiny. Používejte tuhé hnojivo každé 3 týdny během sezóny růstu.
  6. Udržujte místnost vlhkou. Dracaena má ráda vlhkost, takže umístěte rostlinu blízko zdroje vlhkosti, jako je například mokrý hadřík nebo rozprašovač nebo postříkejte listy občas.

Pokud dodržíte tyto tipy, měla by vaše dracaena vypadat skvěle!

Historie rostliny dracena

Dracena je rostlina, která byla poprvé popsána v 17. století nizozemským botanikem a cestovatelem Karelnem Plukenetem. Rod Dracena pochází z tropických krajin Afriky, Madagaskaru a Indického oceánu. Rostlina je považována za světlomilnou a proto se často používá jako ozdoba v domácnostech. V 19. století byla dracena oblíbená mezi anglickou smetánkou a míšenci té doby spojili svoji náklonnost k draceně s jejími dekorativními vlastnostmi. Ve 20. století se zvýšil zájem o tuto rostlinu i pro její účinky na zdraví – například, umí filtrovat škodlivé chemikálie ve vzduchu a snižuje riziko alergie. Dnes jsou draceny oblíbené po celém světě a existují v mnoha různých druzích; jsou snadno dostupné a mohou být použity ve všech typů interiéru. Jejich charakteristické listy a elegantní vzhled činí z draceny skutečného domácího mazlíčka.

Jak vypadá rostlina dracena

Rostlina dracena má silné listy s poměrně dlouhými špičkami, obvykle zelené nebo šedé s bílou nebo žlutou kresbou. Listy jsou umístěny na stonku, který se může lišit od velmi vysokého až po malý. Tím, že je rostlina dracena odolná, může růst mezi 1-10 stop a mít velikosti od 3 do 8 stop po celém domě. Dracaena může růst ve tvaru koule, úzké kolonii, koruny nebo jako vzory zaoblených čar.

Jaké jsou alternativy rostliny dracena na pěstování

  1. Monstera Deliciosa: Je to vytrvalá, dekorativní rostlina, která rychle růže a má velmi výrazné listy. Vyžaduje přiměřenou vlhkost, světlo, teplo a výživnou půdu.
  2. Philodendron: Tento druh je snadno ovladatelný a vyžaduje jen mírnou zálivku a místo s částečně stinným osvětlením. Listy jsou buclaté a ve tvaru srdce.
  3. Ficus Pandurata: Tento druh je dlouhověký a vyžaduje mírné světlo a vlhkost. To je skvělé pro potěšení květinářství s jeho sytě zelenými listy.
  4. Ficus Elastica: Lepivé stonky a listy mají tmavozelenou barvu. Tento druh dorůstá až do výšky 15 stop a vyžaduje mírnou zálivku a světlo.