Jak pěstovat rajčata ve vyvýšeném záhonu

Jak pěstovat rajčata ve vyvýšeném záhonu

Rajčata jsou zdrojem vitamínů a vlákniny. Navíc je velmi snadné je pěstovat. Můžete si pořídit vyvýšené záhony, se kterými to půjde velmi snadno. 

Betonový vyvýšený záhon usnadní práci

Dřevěné záhony vydrží jen pár let, poté je třeba je znovu objednat a sestavit. Betonový vyvýšený záhon bude na vašem pozemku sloužit po dlouhá léta, aniž byste jej museli opravovat nebo znovu natírat. Samozřejmě může mít libovolnou podobu. Betonový vyvýšený záhon se vyrábí také v dekoru imitace dřeva, takže máte jistotu, že krásně splyne s okolím. 

Základ tvoří větve a kompost

Do spodních pater vyvýšeného záhonu se přidává bioodpad, který celek ohřívá a dodává mu živiny. Jedná se například o větší větve a trochu hnoje. Další vrstva je pak tvořena menšími větvičkami, a ještě ne zcela vyzrálým kompostem. Jen horní třetina záhonu je tvořena zeminou. Zde je vhodné použít speciální substrát určený pro pěstování rajčat. 

Další rok stačí jen dosypat zeminu, směs bude stále pracovat a vyrábět živiny. 

Stanoviště je základem úspěchu

Když umístíte vyvýšený záhon na slunné místo v zákrytu před větrem, bude vaše úroda rajčat perfektní. Do venkovního prostředí přitom mohou rajčata putovat již v polovině května. Kdyby hrozily noční mrazíky, stačí jen rostlinu zakrýt netkanou textilií. Může to být klidně i v blízkosti venkovní sauny jako krásná relaxační zóna nebo na hezký výhled.

Péče o rajčata není složitá

Během vegetačního období se snažte rostliny zalévat pouze ke kořenům, nikoliv po celé výšce rostliny. Předejdete tak vzniku hniloby a přenosu škůdců. 

Každé tři dny vyštipujte na rostlině výhonky, které si rajče tvoří mimo ústřední stvol. Výhonky ubírají rostlině energii a ústřední stvol je následně křehký a náchylný ke zlomení. 

Pravidelně ošetřujte rostlinu proti množení škůdců, současně také alespoň jednou použijte substrát na výživu a růst. 

Vývazky jsou jistota

Rajče potřebuje vyvazovat. Můžete použít dřevěnou nebo kovovou tyč a pravidelně k ní rostlinu uvazovat, aby se pod tíhou plodů nezlomila. 

Zajistěte si bohatou úrodu rajčat na váš stůl.