Jak řezat kovy? Kdy zvolit řezání laserem?

Řezání kovů

Přesný řez napříč odolnými a tvrdými materiály. Tak to je řezání laserem. Tato technologie se rok od roku neustále vyvíjí a dokáže být stále lepší. Pokrok je dosahován na průměru řezaného materiálu, ale také v rychlosti řezu či minimalizace odpadu. Rok od roku můžete očekávat lepší metodu řezání. To je důvodem, proč je právě laser nejoblíbenější metodou řezání kovů. Existují ještě další metody?

Řezání vodním paprskem

Řezání vodním paprskem je další slibnou metodou, jak můžete rozdělit řezem i ty nejodolnější materiály. Princip je jednoduchý: voda je pod velkým tlakem několika tisíců barů směrována na materiál, který má být rozřezán. Protéká tenkým otvorem společně s abrazivním materiálem, který jen zvyšuje její řeznou sílu. Výhodou je minimum odpadů a nízké provozovací náklady (nemusíte investovat do nových nožů, použitá voda i abrazivní materiál jsou recyklovatelné a znovupoužitelné). Nevýhodou jsou vyšší pořizovací náklady.

Řezání plasmovou svářečkou

Jedná se o ruční řezání kovu. Plasmová svářečka disponuje plazmovým hořákem, do kterého je přiváděn stlačený vzduch z externího zdroje (nejčastěji z kompresoru). Díky tomu je materiál taven, čímž vlastně dochází k jeho řezu. Tento způsob nemusí být tak přesný, jako předchozí dvě možnosti, nicméně je nejlevnější.

Nejlevnější metody řezaní kovů

Úhlová bruska s vhodným kotoučem je běžné a oblíbené při řezání kovů. Jedná se o metodu, po které pravděpodobně sáhne největší množství kutilů. Tímto způsobem se dají rozřezat kovové materiály i větších rozměrů, než zvládne klasická pilka na železo. Je to velmi levná metoda, která je ale závislá na umu toho, kdo ji obsluhuje. Jak je tato osoba zručná, tak přesný bude výsledný řez. Na plechy se hodí elektrické nůžky, které se ale používají právě na materiál menších tlouštěk. Jsou ale poměrně přesné a nechybí v žádné kovozpracující dílně.