Jak vypěstovat avokádo z pecky?

Jak vypěstovat avokádo z pecky?

Avokádo je oblíbenou surovinou, při které se pracuje během dne několikrát. Přidává se totiž do snídaní, do vynikajících obědových pokrmů, také si ho dopřáváme k večeři, kdy si z něj uděláme skvělý dip k nachos. Bohužel se nejedná o ingredienci, která by byla cenově dostupná, respektive nejedná se o nic levného. Proto dopřávat si ji dnes a denně není pro řadu lidí ekonomicky utažitelné. A tak se nabízí otázka, jak si takové avokádo vypěstovat třeba z pecky? 

Pokud projíždíte sociální sítě, jistě narazíte na mnoho lidí, kterým se to podařilo. Zkrátka jenom vložili pecku do vody a rázem, z čista jasna, se z pecky začal linout kořen. Spolu s ním se pecka zasadila a za chvíli jsme viděli skvělou rostlinu plodící oblíbené plody. Ve skutečnosti to nefunguje tak rychle. Pěstování avokáda je během na delší trať, není to bohužel sprint. Přesto to stojí za vyzkoušení a do budoucna vám může rapidně uspořit náklady na jídlo.  

Jak vypěstovat avokádo z pecky – začínáme 

Ze všeho nejdříve to chce vodu. Pecka se nechá naklíčit v hrnku s vodou, kterou budete pravidelně vyměňovat (a při výměně pecku jemně omývat). Takto to děláme až do okamžiku, než se objeví kořeny. 

Je důležité, aby byla pecka opravu důkladně očištěná od zbytků dužiny. V opačném případě se stává, že pecka uhnívá, a tím se pravděpodobnost vypěstování vlastního avokáda rapidně snižuje. Abyste zároveň neměli pecku ponořenou celou, uděláme do pecky tři otvory stejně daleko od sebe, do kterých napícháme špejli (ta bude pomyslným držákem a nedovolí, aby se pecka ponořila celá – pecka se musí vody pouze dotýkat). 

Když se objeví kořeny 

Zatímco někdy trvá zakořenění dlouhé měsíce, jindy je to otázka pouze pár týdnů. Záleží na samotné pecce, také na tom, jestli vodu opravdu denně vyměňujete nebo jestli sázíte na odstátou vodu či nikoliv. 

Když se však kořeny objeví, vyčkejte, dokud nezaplní sklenici. V ideálním případě se do sázení pouštějte až v okamžiku, kdy se dokonce objevují i lístky budoucí rostliny. Až se tak stane, sázíme do květináře s průměrem alespoň deset centimetrů (ten naplníme substrátem a pecku zasadíme tak, aby zůstala ze svou třetin nad zemí).