Přemýšlíte, čím zpestříte svou zahradu a jaký prvek bude hrát v nadcházející sezoně prim? Za zvážení stojí růže z Jericha pnoucí, které jsou považovány za jednu ze zcela výjimečných květin. Jedná se o rostlinku, kterou můžete znát také pod pojmem zimolez, která vkusně oživí i interiéry, pokud ji přihodíte do vázy.
Kde se vzala, tu se vzala růže z Jericha pnoucí
Nabízí se otázka, kde se vůbec tato krásná květina vzala. Pochází snad z našich krajin? Kdepak, původ sahá až na jihovýchod Evropy. V běžné přírodě se s ní setkáte například na Krymu nebo na Kavkaze, kde roste opravdu hojně. V posledních letech se však pěstuje na nejedné zahradě, a to především díky tomu, že je velice nenáročná.
Mimochodem, věděli jste, že kolem růže z Jericha pnoucí koluje jedna legenda? Říká se, že tuto květinu věnovala sama Panna Marie jako poděkování za pomoc při útěku do Egypta. Dokonce se o květině tvrdí, že přečká i jakékoliv teploty (prý v hrobkách faraonů přečkala v suché fázi až čtyři tisíce let).
Jak pěstovat růži z Jericha
V současné době známe až dvě stovky druhů této krásné rostliny. Pokud ji chcete také pěstovat na své zahradě, doporučujeme jí najít polostín, ale hezky bude růst i ve stínu. Když jí nabídnete dostatečnou oporu, může vám dorůst až do výšky čtyř až pěti metrů.
Při pěstování se nemusíte zaleknout toho, že temně zelené, přisedlé listy opadají. Je to přirozený proces. Květy jsou krásně trubkovité, mají výrazné tyčinky. Poupata jsou většinou narůžovělá nebo načervenalá.
Jak stříhat růži?
Při pěstování nezapomeňte na její pravidelné stříhání. K tomuto kroku přistupujte během května a června, kdy se vyvíjí plody. Díky tomu nám bude krásně růst až do časného podzimu. Rozrostlé červené bobule se rázem stanou ozdobou zahrady, a to takřka po celý rok.