Lymská borelióza se může dostat až k srdci. Jak ji rychle odhalit a začít včas s léčbou?

Lymská borelióza

Do lesa či do přírody chodíváme čím dál častěji. Lidé tímto způsobem relaxují, chtějí na chvilku utéct z rychle ubíhajícího světa. Bohužel ani příroda není to nejbezpečnější místo na světě. Číhají zde drobní tvorové zvaní klíšťata, kteří vyhledávají člověka, na kterého se mohou přisát. Klíšťata bohužel nepatří mezi tvory, kterých bychom se nemuseli bát. Bohužel klíšťat se bát musíme, jelikož jsou přenašečem bakterie zvané Borrella burgdoferi. A právě tato bakterie je původce lymské boreliózy, což je onemocnění pro člověka velice nebezpečné, jelikož se může dostat až k samotnému srdci.

Lymská borelióza postihuje zejména kůži, klouby a nervovou soustavu, ovšem může se dostat až k srdci. V České republice samozřejmě nejsou všechna klíšťata nakažená, nakažených je zhruba pět až deset procent. Na některých místech České republiky je však nakažených až třicet procent klíšťat, tudíž na sebe buďte opatrní.

To nejhorší na borelióze nejsou příznaky, ale velice dlouhá léčba. Šťastní pacienti jsou ti, jejichž léčba trvá pouhých pár týdnů, někteří se však s nemocí musí trápit i dlouhá léta.

Jak rychle odhalit boreliózu, aby léčba začala včas?

Borelióza má celkově tři stádia. Když se v místě, kde bylo klíště, objeví červený, okrouhlý flíček, jedná se o první stádium, jehož inkubační doba bývá v rozmezí čtrnácti dnů až měsíce. V tomto stádiu je borelióza nebolestivá, můžou se však zároveň s flíčkem objevit příznaky podobné běžné chřipce, tedy bolesti hlavy, nevolnost nebo zvýšená teplota a únava.

V druhém stádiu dojde k neurologickému a srdečnímu postižení. Může se vyskytnout zánět mozkových blan, zánět nervových kořenů či může dojít k poruše rytmu srdeční činnosti.

Do třetího stádia se dostávají pacienti až po dlouhých měsících či po letech. Dojde ke změnám na orgánech. Klouby mohou velmi bolet a mohou být otečené.

Jaká je léčba?

Léčba začíná antibiotiky, jelikož se jedná o bakteriální onemocnění. V případě, že antibiotika nezaberou, musí být pacient hospitalizován a antibiotika jsou předepsána ve větším množství společně s léky proti bolesti, proti zánětům a otokům.

Je třeba dodat, že nikdy není jasné, jestli se pacient zcela vyléčí. Následky boreliózy se mohou vyskytnout i po několika letech.