Nejčastější mýty o dřevostavbách. Nevěřte všemu, co se píše 

Nejčastější mýty o dřevostavbách. Nevěřte všemu, co se píše

Dřevostaveb u nás každoročně přibývá. Není divu, jedná se o ekologické a moderní bydlení a dřevostavby na klíč je možné postavit ve velmi krátkém čase. Přesto k nim má stále spousta lidí značnou nedůvěru, většinou podloženou nepravdivými mýty. 

Tak jako vše, i dřevostavby mají své klady a zápory. Například je pravdou, že dřevo nedokáže izolovat hluk stejně dobře jako klasické zdivo, vyžaduje protipožární opatření a po čase se může objevit nepříjemné vrzání, jelikož dřevo je živý materiál. Čeho se ale naopak bát nemusíme? 

Dřevo vydrží jen pár let 

Mezi časté argumenty odpůrců dřevostaveb patří nízká životnost. I přes některé rizikové faktory má však správně a kvalitně postavená dřevostavba stejnou životnost jako zděné obydlí. Počítat musíte pouze s pravidelnou údržbou. Té se však v menší či větší míře nevyhnou ani domy z jiných materiálů. 

V domě bude zima 

Dřevo má skvělé tepelněizolační vlastnosti. Samo o sobě teplo neakumuluje, ale ani ho nevypouští ven. Proto není namístě se obávat, že by v dřevostavbě byla zima. Při zaizolování na úroveň pasivního domu pak budou tepelné ztráty zcela minimální. 

Riziko požáru je příliš vysoké 

Dřevo je přirozeně hořlavý materiál. Neznamená to ale, že v dřevostavbě je enormní riziko vzniku požáru. Jak už bylo řečeno, bývají nutná protipožární opatření v podobě speciálních nátěrů a obkladových materiálů. Pokud požár přeci jen vznikne, bývá výhodou předvídatelnost dřeva. Oheň pronikne jen do horní vrstvy a vlivem zuhelnatění opět uhasne. 

V domě se bude držet vlhkost a plíseň 

Poslední častou obavou bývá strach z vlhkosti, plísní a hmyzu. Tomu je možné předejít už při projektování dřevostavby. Dřevěné prvky například nesmějí být pod úrovní terénu, musí být zajištěný odvod srážkové vody a vyřešená kondenzace vzdušné vlhkosti. Je možné také aplikovat biocidní přípravky, které dřevo dodatečně ochrání. Pokud stavbu svěříte do rukou zkušených odborníků, nemusíte mít žádné obavy.