Černá barva má v interiéru zelenou. Interiér může paradoxně rozsvítit 

Černá barva má v interiéru zelenou. Interiér může paradoxně rozsvítit

Nikde není psáno, že s tmavými odstíny musíte šetřit. Právě naopak. Pokud se vám líbí, do interiéru určitě patří. Například taková černá barva se v posledních letech stala velmi specifickou a stylovou. Jen si tedy dejte pozor na to, ať to s ní nepřeháníte. Pokud ji však použijete s rozmyslem (může být na úchytkách nebo stolových podnožích), domácnost může paradoxně i přes svou přirozenou temnost rozsvítit. Nevěříte? 

Smrt, noc, smutek a rozsvícení? 

Není tajemstvím, že černá barva je od pradávna považována za barvu noci, smutku a také smrti. Jinými slovy může na člověka působit velice depresivním dojmem. Jak ale bylo zmíněno, na první pohled může působit možná trochu paradoxně, a to tak, že domácnost rozsvítí. Pokud ji tedy použijete střídmě a s mírou.  

Jak už bylo zmíněno, tento odstín patří mezi velice populární a dnes moderní. Hodí se zejména do velkých prostorů (ty si ji ostatně mohou dovolit), do menších ji raději ve velkém netahejte, může totiž opticky zmenšit prostor i objem.  

Barva, která budí rozpory 

Když se na černou barvu zeptáte bytových designérů, dočkáte se kontroverzních odpovědí a v mnoha případech také odlišných názorů. Není tajemstvím, že černá barva zmenšuje prostor, ve velkém však rapidně podporuje pasivitu a také může vést až k depresím. Pokud je jí příliš mnoho, může v člověku vyvolat pocit neskonalé tíhy.  

Jestliže je však s černou zacházeno opatrně, je na druhou stranu příjemným akcentem, který rozsvítí interiér. Zejména když se spojí s další, méně tradiční barvou, které také bude jen „ždibec”.  

Takový zajímavý barevný akcent můžete vytvořit například v kombinaci černé a oranžové, případně zlaté nebo žluté barvy. Takto zbarvené mohou být jen rámy obrázků, případně květináře nebo závěsy. Anebo to pojměte přesně naopak – ony drobné kontrasty v jinak barevnějším interiéru můžou být tvořeny odstíny černé barvy.