Nezaměstnanost v České republice je na historickém minimu

nezamestanost rekordne nizka

Možná máte ve svém okolí také někoho, kdo je bez práce. Existují rizikové skupiny obyvatel, jako jsou ženy s malými dětmi, uchazeči o zaměstnání starší padesáti let, dlouhodobě nezaměstnaní, lidé bez vzdělání nebo zdravotně postižení. Pokud se v některé z těchto skupin octnete, budete pravděpodobně zaměstnání hledat skutečně velmi těžko.

Ale existují také lidé, kteří se zaměstnání dlouhodobě úspěšně vyhýbají, protože se jim pracovat prostě nechce, nebo opravdu práci nějakou dobu najít nemohli a pracovat odvykli. Případně si jen chodí pro dávky v nezaměstnanosti a své potřeby pokrývají prací na černo. Vymlouvat se na to, že nemůžete najít zaměstnání, není v současnosti v Česku úplně nejlepší nápad. Jsme na tom velmi dobře ve srovnání s jinými evropskými státy a dokonce zaměstnanost láme rekordy.

Podle vyjádření Českého statistického úřadu je momentálně míra nezaměstnanosti v České republice očištěná od sezónních vlivů na úrovni 4,1 %. Ve srovnání s březnem roku 2015 se jedná o snížení o 1,6 procentního bodu.
Počet lidí, kteří mají práci, se dostal již na konci roku 2015 na úroveň z období před vznikem ekonomické krize a v březnu 2016 pracovalo již více než pět milionů lidí, přesněji 5 004,4 tisíc osob. Více jsou zaměstnáni muži – celkem jich pracuje 2 912,3 tisíce, žen pracuje 2 192,1 tisíce. Nejnižší je také počet nezaměstnaných, a to 215,9 tis. lidí, což je skoro o 252 tisíc lidí více, než z toho hlediska v nejhorším období historie ČR, a to březnu roku 2000, kdy bylo bez práce 477,8 tis. lidí.

Míra ekonomické aktivity osob ve věkové kategorii 15 až 64 let je velmi vysoká a dosahuje v průměru 74,7 %. Mezi muži ve věku 15-64 let je ekonomicky aktivních 82,2 % a ze stejné věkové skupiny žen je ekonomicky aktivních 67 %.