A je to opět tady. Vrcholky hor pokryl první sníh a díky mrazu se cesta proměnila v ledový kluzký povrch. Ten je obzvláště na tůrách nejen velice nepříjemný, ale hlavně nebezpečný. Pádů a následných úrazů, ke kterým každoročně horská služba vyjíždí, je pořád mnoho. A přitom stačí tak málo – pořídit si kvalitní nesmeky, které jsou jedniným účinným prostředkem v boji proti namrzlému chodníku.
Abychom při našich výletech neklouzali a lidově řečeno si „pořádně nenatloukli“ slouží malý, lehký a skladný pomocník, který můžeme nosit třeba v kapse nebo kapsičce batohu – nesmeky. Jedná se o pomůcku (menší hroty popř. řetězy), kterou si pomocí různých způsobů upevnění nasadíme jak na a běžnou tak na turistickou obuv. Nesmeky se dají používat v podstatě jen na rovném nebo mírně zvlněném terénu, kde spolehlivě plní svoji funkci. Do prudších svahů a příliš exponovaného terénu, kde je třeba stát celou vahou na ledové krustě nebo prorazit led ostrými dlouhými hroty a v podstatě na nich viset, nesmeky používat nelze a byl by to opravdu hazard se životem v nejlepším případě ohrožení zdraví. Vyrábějí se ve variantě univerzální (velikost se reguluje popruhy nebo pásky) a nebo různě velké (nelze jedny použit na všechny velikosti bot, zpravidla jsou tři velikosti). Mohou existovat jen na část boty (tzv. krátké, pouze popruh), ale převážně se vyrábějí na botu celou (můžeme se setkat s názvem dlouhé).
Dále se nesmeky dělí na:
- Řetízkové- uklouznutí brání řetízky upevněné pomocí nastavitelných popruhů pod podrážku boty.
- Páskové (s hroty) – uklouznutí brání ocelové hroty připevněné k botě jedním (krátké) nebo více spojenými, nastavitelnými popruhy (dlouhé).
- Gumové (s hroty) – uklouznutí brání kovové hroty osazené v gumových „návlecích“, sedících na botě podle velikosti.