Prodáváte byt? S prodejem se pojí i daňové náležitosti

Prodáváte byt? S prodejem se pojí i daňové náležitosti

I když se nyní strhla poptávka po nemovitostech, najdou se mezi námi i ti, kteří se jich chtějí zbavit. Důvodů k tomuto kroku může být vícero, kupříkladu příliš mnoho starostí nebo naopak příliš málo času, který by se péči o nemovitost mohl poskytovat. Ať už je ve vašem případě na vině cokoliv, ještě předtím, než se svěříte do rukou spolehlivého realitního makléře pamatujete na jedno – s prodejem se pojí také řada daňových povinností. 

Všechno má svá pro i proti

Jelikož ceny nemovitostí strmě stoupají, nelze se divit tomu, že se mnozí rozhodují prodat svou dlouho drženou nemovitost. Nezáleží na tom, jestli se jedná o rodinný domek na vsi, nebo o bytovou jednotku sídlící v nejvyšším patře panelákového domu. Všechno má zkrátka svá pro i proti. 

Pokud se nacházíte na straně barikády prodávajících, nabízí se otázka, jestli víte, co se s prodejem nemovitosti vlastně pojí? Víte, za jakých podmínek je příjem od daně osvobozen? A víte, kdy naopak daně platit musíte, jaké a kolik?

Daňové povinnosti setrvávají i při prodeji nemovitosti

Mnoho prodejců se domnívá, bohužel mylně, že se veškerých svých daňových povinností zbaví při prodeji nemovitosti. Zkrátka se zbaví objektu, automaticky se tím zbavují i věcí, které s tím souvisí. Jenže třeba taková daň z příjmu fyzických osob ve většině případů platí stále, osvobodit se od ní lze jen za několika podmínek. 

Pokud byste však chtěli využít některou z možností, díky které budete od dani úspěšně osvobozeni, musíte to stihnout v takzvaném časovém testu pro osvobození. 

Při darování či dědictví je to jiné

Jiná situace nastává také v případě, že je nemovitost darována nebo zděděna. Pro tuto situaci také platí jiné daňové náležitosti, respektive daňové podmínky, aby nedošlo ke snížení čistého zisku z prodeje.