Jak se zbavit nepříjemného zápachu z potu?

zápach potu

Obraz a pověst si zkazíi nejúspěšnější osoba, pokud se nepříjemně potí a zapáchá v podpaží či nohou a má stále mokré dlaně. Přitom existuje několik způsobů jak se tohoto problému zbavit. V kurzu jsou  antiperspiranty, tyčinky, injekce, tablety, bylinné čaje …

Podle Světové zdravotnické organizace, 3% populace (většinou ženy) trpí přílišným pocením – hyperhidrózou. Nicméně, dokonce naprosto zdraví lidé, příkladně při dospívání, jsou pravidelně nuceni používat speciální prostředky na nadměrné pocení.

Hlavní příčiny tohoto problému

  • Porušení hormonální rovnováhy. Za normálních okolností, pocení je výraznější během puberty nebo menopauzy. Zvýšení hladiny testosteronu – to je hlavní důvod.
  • Hodně stresu. Před důležitou schůzkou nebo zkouškou zažíváme pocity úzkosti. Tělo okamžitě reaguje na tento stav uvolněním potu.
  • Obezita. Trpíte-li obezitou, metabolismus a termoregulační procesy jsou narušeny, a proto se pocení stává intenzivnější.
  • Onemocnění vnitřních orgánů. Poruchy jakéhokoli systému organismu vedou k nadměrnému pocení a specifické vůni potu. Například, v případě problémů s játry potzapáchá po acetonu, sladká vůně se objeví u záškrtu, špatné trávení potu získává vůni sirovodíku.
  • Užívání některých léků. Obvykle výrobci léků varují v pokynech k riziku nadměrného pocení.
  • Nevhodná strava. Nadměrné pocení a nepříjemné pachy v důsledku přejídání se smaženými potravinami, vliv na pocení má i silný čaj a káva, rychlé občerstvení, alkoholické nápoje.
  • Fyzická aktivita. Máte-li mnoho pohybu, nelze se vyhnout většímu pocení.
  • Porušení pravidel hygieny. Nepříjemný zápach způsobuje propocené oblečení a nedostatečná hygiena.
  • Nošení syntetického oblečení. V případě, že látka není prodyšná, pod oblečením se vytváří něco jako „skleníkový efekt“, což vede k nadměrnému pocení.

Babské rady jak se zbavit potu

Přednost „babiččiných“ receptů je přirozená a bezpečná léčba. Aby však bylo možné vidět vliv lidových prostředků, je třeba je používat pravidelně.

Sůl

Dvě polévkové lžíce soli zředíme ve sklenici vody. Navlhčit gázu nebo bavlnu v roztoku. Před spaním potírat problematické místo deset minut.

Dubová kůra

Pět lžic kůry přelijeme dvěma sklenicemi vody, necháme projít varem, poté chladíme dvě hodiny. Problémové oblasti oplachujeme několikrát denně.

Heřmánek

Tři lžičky sušených květin přelijeme dvěma šálky vařící vody. Když je kapalinavlažná, přidejte lžičku jedlé sody. Ráno a večer, otřete kůži.

Soda

V šálku vařící vody, rozpustíme lžičku jedlé sody. Když je kapalinavlažná, přidáme tři kapky oleje TeaTree. Otřít čistou pokožku třikrát denně.

Citron

Problematickou oblast několikrát denně natřeme plátkem citronu.

Brambory

Syrové brambory rozkrájíme najemno, vložíme na gázu a jako obklad ponecháme deset minut v problémové oblasti.