Tajemno kolem zahradních nůžek

Zahradní nůžky a jejich nenahraditelnost

Nůžky patří mezi nepostradatelné pomocníky. V práci, ve škole, v domácnosti i na zahradě. Předejděte peripetiím ještě před samotným výběrem a prostudujte si, co musí nůžky pro práci venku umět a splňovat.

Nenápadné a nepostradatelné

Zahradní nářadí není jen o motyčkách a hrábích. Pro práci na dvoře je třeba mnohem víc. Zahradní nůžky nevyjímaje. Bohužel jen málokdo má jasnou představu o tom, co by měly splňovat, umět a vydržet. Jdete do obchodu a koupíte je. Ideálně ty se štítkem “doporučujeme”. Nejsou levné ani jedny z nejdražších, vypadají bytelně, a dokonce jsou ve vaší oblíbené barvě. A pak se doma rozčilujete, že jste ještě neostříhali ani půlku stromu a nerozdělili dva dráty a už jsou nůžky tupé a rozklížené. Škoda peněz.

Tak akorát

Základem pro to, aby nůžky vydržely dlouhé roky, je jejich správné použití. Většině lidí stačí jeden univerzální kus na všechno. Ano, je to možné, ale nesmíte při práci příliš “tlačit na pilu”. To platí při stříhání přebytečných větví i drátů, provázků nebo plachet. U jednoručních nůžek nemůžete využít takovou sílu jako u těch, kde zapojíte ruce obě, ale zase se může stát, že vyvinete příliš velký tlak a nástroj zničíte. Je to začarovaný kruh.

Myslete ale na to, že je vždy lepší pořídit si více kusů a nestříhat vše, co vás napadne, jedněmi. První na stromky, druhé na květiny a trávy, další na práci v dílně. Investice v začátku bude vyšší, ale nůžky tak s vámi prožijí mnoho let, protože odolají nadměrnému opotřebení.

Poklad

Někteří výrobci chtěli výběr svým zákazníkům tak moc ulehčit, že přišli na trh s elektricky poháněnými nůžkami. Díky tomu je manipulace s nimi snazší, a tak snadno se neponičí. Můžete bez obav přestřihnout i několik proutků nebo větviček naráz nebo nastavit vyšší sílu, kterou byste rukou nikdy nevyvinuli. Pořizovací cena ale moderním funkcím plně odpovídá a oproti klasickým nůžkám budete muset sáhnout mnohem hlouběji do kapsy.