Nejen ve strojírenství, ale také ve stavebnictví se hojně pracuje s hutním materiálem, který je pro mnohé lidi symbolem něčeho, co ničí životní prostředí. Jenže z hutních materiálů se vyrábí celá řada výrobků, je nepostradatelný při mnoha výrobních procesech. Bohužel je pravdou, že ne všechny druhy hutních materiálů (spíše naprosté minimum) jsou ekologické. Většina opravdu škodí životnímu prostředí. Výjimkou je však hutní materiál jménem ocel, který v současné době najdeme nejen ve strojírenství nebo ve stavebnictví.
Ocel jako taková je velmi využívaná, a to hlavně ve zmiňovaných oborech. Je však pravdou, že nejen ve stavebnictví či strojírenství na ocel narazíme. Na konkrétně nerezovou ocel můžeme narazit i doma, jelikož je z ní vyrobena kupa kuchyňského nádobí a nářadí (například hrnce nebo příbory). V případě, že patříte k lidem, kteří se zajímají o hutní materiály, a to konkrétně o ocel, máme pro vás několik unikátních zajímavostí, které jste jistě doposud nevěděli.
Tři zajímavosti o oceli
- Ocel je ekologická, jak již bylo zmíněno. Většina hutních materiálů zrovna nesvědčí přírodě, ovšem ocel je naprostý opak všech hutních materiálů, s nimiž se v kovovýrobě, strojírenství nebo stavebnictví pracuje. Ocel opravdu neškodí životnímu prostředí, energetická náročnost je opravdu minimální v porovnání s jinými hutními materiály.
- Odolnost je jedna z mnoha pozitivních vlastností oceli. Je to však jedna z nejzásadnějších vlastností tohoto hutního materiálu. Díky tomu, že je ocel tak odolná (opravdu vydrží v nepoškozeném stavu i stovky let), s ní pracují v mnoha strojírenských firmách, jako je třeba firma MSC MetPro, a. s., kde ocel prochází několika pracovními procesy, jako je ohraňování nebo třeba rovnání. A díky odolnosti je ocel využívaná i ve stavebnictví, kde se z ní tvoří třeba ocelové konstrukce budov.
- Málokdo ví, že ocel je jen a pouze slitina, a to konkrétně slitina železa, uhlíku a dalších legujících prvků.