Únavový syndrom a jak ho poznat

Únavový syndrom a jak ho poznat

Jste neustále vyčerpaní, chybí vám fyzická i duševní energie, případně vás trápí i bolesti svalů, problémy se soustředěním nebo bolesti hlavy? Pokud jde o dlouhodobý stav, možná trpíte chronickým únavovým syndromem, který je jedním z civilizačních onemocnění. 

Jak poznat únavový syndrom 

Krátkodobá únava, zejména po fyzické nebo psychické zátěži, je zcela normální. Pokud se ale dlouhodobě nemůžete pořádně vyspat, jste vyčerpaní, bez energie i nálady, pak možná trpíte vážnějším únavovým syndromem, pro který je typické také obtížné ranní vstávání, malátnost během dne, zapomínání, nesoustředění, přecitlivělost a kontinuální únava, která narušuje běžný život.

Mnoho lidí zpočátku zaměňuje únavový syndrom s nástupem nachlazení či virózy, ovšem v případě únavového syndromu obtíže přetrvávají několik měsíců a postupně gradují i v poruchy spánku a psychické obtíže.  

Pro stanovení diagnózy chronického únavového syndromu je obvykle zapotřebí, ale byly u pacienta přítomny příznaky po dobu alespoň šesti měsíců. 

Koho se únavový syndrom týká 

Tato nemoc postihuje spíše dospělé, nejčastěji ženy ve věku mezi 40. a 50. rokem. Vyskytnout se ale může i u dětí či mládeže. V Česku jí trpí okolo 40 000 lidí. 

Jak s únavovým syndromem bojovat 

Léčba únavového syndromu je bohužel během na dlouho trať a vyžaduje řadu režimových opatření. Vzhledem k tomu, že přímá příčina vzniku únavového syndromu je neznámá, léčba spočívá především v posilování imunity a zlepšování psychického stavu.  

Mezi primární doporučení patří změna životního stylu tak, aby v něm bylo co nejméně stresu, zdravá pestrá strava s dostatkem minerálů a vitaminů, pohyb, relaxace a pouze přiměřená fyzická zátěž. Vhodné jsou i doplňky stravy na podporu imunity a obnovu energie. Významnou roli pak hraje i pozitivní myšlení. V případě potřeby může proto lékař předepsat také antidepresiva.