Balanční podložka je efektivní nástroj pro cvičení. Jak podložky fungují, jaké jsou výhody cvičení na nich a podle čeho si zvolit tu správnou?
Proč cvičit na balanční podložce
Balanční podložky jsou malé a zároveň všestranné cvičební pomůcky. Postarají se o posílení hlubokého stabilizačního systému.
Díky tomu jsou vynikající prevencí bolestí zad. S podložkou ulevíte zádovým, ale i šíjovým svalům. Balanční podložky se proto používají i jako forma rehabilitace u těchto chronických bolestí.
Stejně tak posilují schopnost udržet rovnováhu. Jsou tedy zároveň i prevencí úrazů. Proto je do své tréninkové rutiny zařazují i sportovci. Navíc podložka zlepšuje individuální vnímavost jedince vůči chování těla, což vede ke schopnosti technicky kvalitněji zvládat další cviky.
Cvičení na balanční podložce je i doporučeným způsobem, jak zformovat postavu. Jedná se o velmi oblíbenou aerobní cvičební aktivitu. Takovýto typ kardio tréninku je navíc nejen funkční, ale i velmi zábavný.
Výhodou balančních podložek je v první řadě především to, že se na nich dá cvičit kdykoli a kdekoli. Cvičit na nich mohou dospělí bez ohledu na aktuální fyzickou kondici. Cviky totiž nejsou silově náročné. Vhodné jsou dokonce i pro děti.
Technicky je s nimi cvičení jednoduché: Provádět na balanční podložce totiž můžete běžné cviky, jako jsou dřepy, výpady nebo zkracovačky. Zásadní přednost tkví v tom, že provádění cviků na nestabilním povrchu je znatelně účinnější než klasické cvičení.
Jak vybrat balanční podložku
Základním parametrem pro výběr podložky je především její nosnost. V případě, že na ni bude cvičit více lidí, volte nosnost až do 150 kg. Velikost podložky souvisí spíše s vašimi potřebami. Pakliže se chystáte cvičit v bytě, volte raději malou podložku kompaktních rozměrů. Pohodlně se vejde do každého obývacího pokoje.
Rozměr samotné podložky je však dobré nevolit úplně minimální za každou cenu. Nebude se vám pak cvičit příliš komfortně. Za vhodný průměr se považuje cca 63,5 cm. Výška nafouklé kopule by se měla pohybovat kolem 22 cm.
Běžně je možné volit mezi klasickými nafukovacími balančními podložkami, případně také je možné si pořídit balanční desky. To je plastový disk, který má vyklenutou spodní stranu. Tyto desky jsou určeny pokročilým cvičícím, protože udržet se na jejich pevném povrchu je o něco obtížnější ve srovnání s nafukovací alternativou.
U nafukovacích verzí si jednoduše míru obtížnosti cvičení zregulujete sami tím, jak balanční podložku nafouknete.
Specifickým typem balančních podložek je bosu. Balanční podložka bosu skvěle rozvíjí především svaly středu těla. Její název pochází z anglického slovního spojení BOth Sides Up neboli použitelný z obou stran. Podložka bosu se chová jako overball, při otočení se však mění v nestabilní podložku, s níž je cvičení vysoce efektivní. Více na Rulyt.cz.