Skútr versus elektroskútr

Přemýšlíte, zda si pořídit skútr na elektřinu nebo na benzín? Chtěli byste nějaký levný a zároveň efektivní dopravní prostředek, který nezatíží dlouhodobě vaši peněženku a jízda vás bude bavit? Poradíme vám s výběrem.

Klasický skútr

Výhody klasického skútru jsou především jeho dlouhý dojezd a snadné čerpání pohonných hmot. Avšak při čerpání benzinu musíte vždy dojet na benzínku, a proto je potřeba si neustále hlídat hladinu benzínu v nádrži. Je také nutné sledovat hladinu oleje a nechávat motor pravidelně prohlédnout v servisu.

Na klasický skútr potřebujete řidičské oprávnění a nutné je dosažení věku, kdy si jej můžete pořídit. Benzínové skútry jsou rovněž dost objemné a pro slabší osoby je těžké s nimi manipulovat. Jejich rychlost je od 50 km/h. Hodí se spíše na delší jízdy nebo výlety.

Elektroskútr

Elektroskútr je moderní dopravní prostředek, který se dostává na výsluní. Nabíjí se velmi snadno, pouze pomocí elektrické zásuvky, kterou máte doma. A nemá žádný spalovací motor, který by vypouštěl emise do ovzduší. Zároveň je velmi lehký a jednoduše se s ním dostanete i do úzkých uliček nebo na místa, kde je těžké zaparkovat.

Hodí se na pojíždění po městě, vesnici, či na krátké výlety do okolí. Je velmi ekologický a jeho pořizovací hodnota nijak vysoká, takže si jej může pořídit každý. Elektrický skútr má tichý chod, nepotřebuje žádné dolévání oleje a kontroly v servise také nejsou nutné. Ušetříte tak nejen za pohon, ale také za servis nebo emisní povolenky.

E-babeta, e-fichtl, e-moped

Elektroskútr bez řidičáku, to je kategorie elektroskútrů, která má nejvyšší rychlost do 25 km/h. Vyrábějí se v několika verzích, jako e-babeta, e-fichtl nebo e-moped v různých tvarech a provedeních. Některé mají také úložný prostor, kam si můžete dát své věci, jiné slouží spíše ke sportovnějším účelům a jsou velmi lehké.

Pořizovací cena je od 26 900 do 39 900 a jsou vybaveny elektrickou baterií lithiovou nebo olověnou. Mají rovněž šlapadla, na která nepotřebujete být trénovaný sportovec, snadno se s nimi může rozjet každý. Na elektroskútr bez řidičáku nepotřebujete vlastnit řidičský průkaz, je ve stejné kategorii jako silniční kolo, na kterém člověk běžně vyvine rychlost kolem 25 km/h.

Slouží lidem, kteří chtějí popojíždět za nákupy nebo se přemisťovat na krátké vzdálenosti, či se dostat do přírody a kochat okolní ubíhající krajinou.

Skútr versus elektroskútr

Před nákupem byste si vždy měli rozmyslet, na co chcete svůj nový dopravní prostředek používat. Jestli na dlouhé několikadenní jízdy mezi městy nebo na krátké cesty do zaměstnání, školy nebo výlety.

Jízda na elektroskútru je naprostá svoboda a volnost pohybu, kterou si můžete dopřát za nízkou cenu a kdykoliv si vzpomenete.