Za zánětem žil může stát i genetika

Za zánětem žil může stát i genetika

Člověka může dostihnout nejedno onemocnění a bohužel zánět žil k nim patří také. Prozraďme si, jak onemocnění může vzniknout a jaké jsou jeho příznaky, abyste problém odhalili včas. 

Za zánět žil může často genetika 

Zánět žil je onemocnění, které nejčastěji postěhuje dospělé a seniory. Zatímco někteří k nemoci přijdou svou vlastní chybou čili tím, že se dostatečně nehýbou, jiní to mají bohužel z hůry dáno – respektive z genů převzato. Nepříjemné a mnohdy také velmi bolestivé onemocnění je totiž genetické. Jestliže zjistíte, že ve vaší rodině onemocnění koluje, je dobré se nechat zavčasu otestovat, případně zahájit preventivní léčbu, díky níž budete černým scénářům hravě předcházet. 

Zánět žil a jeho příznaky 

Příznaky zánětu žil jsou viditelné a často také nepřehlédnutelné. Bohužel mnozí lidé nad zarudlým, na dotek bolestivým a často zatvrdlým místem na noze nebo jiné části těla jenom mávnou rukou. Zpozorní až v okamžiku, kdy dojde ke změně pigmentace v postižené oblasti. Jenže tento symptom se netýká všech případů čili ne všichni pacienti mohou změnu pigmentu evidovat.  

Co je však alarmujícím a opravdu snadno zaregistrovatelným příznakem, jsou křečové žíly. Tento symptom trápí především ženy, které si zakládají na dokonalém vzhledu.  

Pokud vás postihla horší verze tohoto onemocnění (čili trombóza), k tomu všemu se přidává neuvěřitelná bolest, kterou pociťujete hlavně po došlápnutí na zem. V případě zánětu hlubokých žil jsou však příznaky mnohdy velice nenápadné. Nemoc se často odhalí až v okamžiku, kdy člověka postihne závažnější zdravotní potíž, jako je již zmiňovaná plicní embolie, k níž trombóza přispívá.  

Jak se projevuje plicní embolie? 

V souvislosti s tím stojí za to poznamenat, jak se plicní embolie vlastně projevuje. Jelikož bývá často tím prvním symptomem poukazujícím na zánět žil, je dobré ji umět rozpoznat od ostatních onemocnění.  

Mluvíme o stavu, kdy se vzniklá krevní sraženina dostává až do plic, kde ucpe tepny přivádějící do orgánu potřebnou krev. Tato zdravotní potíž se následně projevuje dušností a bolestí na hrudi, okrajově i ztrátou vědomí. Je důležité, aby se v takovém případě pacientovi zařídila lékařská pomoc, jinak hrozí ten nejčernější scénář, kterým je bohužel smrt.