5 věcí, které potřebujete pro letní turistiku 

5 věcí, které potřebujete pro letní turistiku

Chystáte se vyrazit na některou ze značených stezek ve vašem okolí? Nebo se vydáte rovnou na hory? Podívejte se na 5 věcí, které byste rozhodně neměli zapomenout doma.  

Turistika jako oblíbený koníček 

Kdo ví, třeba se stanete aktivním členem Klubu českých turistů. Nebo si na cestovatelské seznamce najdete svého parťáka pro výlety. Češi jsou obecně považováni za nadšené turisty. Třeba se vám tento koníček tak zalíbí, že vás bude provázet mnoho následujících let. Co si s sebou přibalit?  

Za trekové boty budete vděčni už po prvním kilometru chůze 

Když jdete terénem, rozhodně se vám nevyplatí mít na nohách plátěné kecky, nebo třeba žabky. Odolní trekové boty jsou přímo vyvinuté tak, aby se vám nestal úraz v podobě scvrknutého kotníku. Boty tlumí nárazy a mají protiskluzový povrch. Nezaskočí vás ani nepřízeň počasí. Volte kotníkovou obuv, ve které budete mít dostatek opory pro celé chodidlo.  

Strmé sestupy i náročné výstupy zvládnete lépe 

Všichni, kdo již nějakou dobu chodí, s sebou vždy mají i trekové hole. Dokáží totiž mistrně rozložit váhu i na ruce. Najednou máte při chůzi těžkým terénem pocit, že máte čtyři nohy. Možná je to trochu úsměvné, ale rozhodně vysoce praktické. S holemi zvládnete lépe i delší vzdálenosti.  

Termo nebo merino a nepromokavá bunda 

Zatímco nohy mohou být větrem trochu ošlehané, o centru těla se to říci nedá. Alespoň pro začátek si do své výbavy pořiďte kvalitní triko z termo nebo merino materiálu. A do batohu si přidejte nestárnoucí šusťákovku. Nepromokavou bundu budete při náhlé změně počasí na horách opravdu milovat.  

Šátek a kšiltovka?  

Proč si s sebou vždy vzít multifunkční šátek? Poslouží během celého roku. Zahřeje, zachytí pot, nebo se postará o ochranu před větrem. Kšiltovka vám nahradí sluneční brýle, pokud si je s sebou nechcete na delší výlety z důvodu úspory místa brát.  

Máte vše sbaleno? Pohodlný batoh bude to poslední, co vám chybí. Rozhodně se vám nesmí lepit na záda.