Road trip po jižní Evropě. Kde se smí přespávat v autě i mimo kempy?

Road trip po jižní Evropě. Kde se smí přespávat v autě i mimo kempy?

Road trip je synonymem svobody a také velkého dobrodružství. Člověk není vázán na žádný hotel nebo žádný přesně stanovený itinerář. Zkrátka jede, kam se mu zlíbí, a spí, kde si zrovna zastaví – tedy pokud má v autě vestavbu do auta na spaní a pokud je v zemi, kde je kempování “na divoko”, respektive spaní v autě i mimo kempy dovoleno. Nebo se snad chcete vázat otevírací dobou kempů?

Pokud preferujete ono spaní v autě “na divoko” čili ve volné přírodě, musíte se dopředu informovat o tom, jak to v dané zemi s kempováním “na divoko” vlastně je. Zatímco některé země jsou spaní v autě ve volné přírodě celkem otevřené, jiné to přísně zakazují. Vezměme si například Českou republiku – té nevadí, když budete kempovat ve volné přírodě, pokud se tedy vyhnete národním parkům a nebo chráněným krajinným oblastem. Ale třeba na Slovensku nebo v Německu by s tím velký problém mít mohli. 

Pojďme však zavítat spíše na jih Evropy a prozraďme si, jak je to třeba v takové Itálii. 

Itálie i Chorvatsko kempování ve volné přírodě zakazuje

Chorvatsko stejně jako Itálie patří k nejoblíbenějším destinacím, kde trávíme horké a parné léto. Jenže věděli jste, že v Chorvatsku stejně jako v Itálii je kempování ve volné přírodě přísně zakázané? Pokud zákaz porušíte, hrozí vám nemalé pokuty. Naštěstí se na těchto území nachází i menší zpevněné plochy pro karavany a obytné vozy, kde můžete strávit noc. 

A jak je tomu ve Španělsku?

I Španělsko patří k oblíbeným destinacím, kam se nejen v létě lidé uchylují. Jak je tomu tedy tady? Lze říct, že ve Španělsku se postavení ke kempování ve volné přírodě liší podle toho, v jaké části, respektive provincii se nacházíte. Zatímco někde je kempování zcela povolené, jinde je to naopak přísně zakázané. 

Je dobré se proto informovat dopředu nebo si zjistit danou informaci předtím, než šlápnete na brzdy.