Rady od zkušených franšízantů, které oceníte ve franšízovém podnikání

Rady od zkušených franšízantů, které oceníte ve franšízovém podnikání

Nad franšízovým podnikáním uvažuje stále více lidí. Je to pochopitelné. Franchising s sebou nese nízké riziko krachu a naopak vysokou pravděpodobnost úspěchu. Navíc se už z počátku podnikání dostane fungující know-how a člověk tam nemusí přemýšlet nad tím, jak prorazit na trh a jak se na trhu s firmou udržet. Ovšem i franšízové podnikání je plné nástrah a i franšízové podnikání se musí brát vážně. Není to tak, že si zaplatíte licenční smlouvu a už od práce dáváte ruce pryč. Nikoli. Vaše pobočka musí vzkvétat. Proto se držte několika rad zkušených franšízantů, kteří s franšízami již mají své zkušenosti. 

Nikdy nedělejte nic za zády franšízora

Vy jakožto franšízant si kupujete licenční smlouvu čili i know-how fungující společnosti od jejího majitele čili od franšízora. Tím, že si koupíte know-how společnosti však nejste rázem ředitelem celé společnosti. Jste jen součástí jednoho velkého projektu, který však vy sami nevedete. Proto si nemůžete dovolit dělat nic za zády franšízora. Opakujeme – jste jen součástí jednoho velkého celku, který klidně může fungovat i bez vaší pobočky, která však tím pádem zanikne. 

Kdykoli dojde k nějakému rozhodnutí, které by mohlo ovlivnit chod podniku jako celku, nikoli jenom vaší pobočky jako takové, je nutné zamířit na kobereček k franšízorovi. Nevyplácí se dělat nic za jeho zády. 

Přijměte pravidla hry

Franšízové podnikání je sice snazší způsob, jak se dostat do světa byznysu, na druhou stranu neočekávejte maximální volnost. Už při koupi know-how společnosti a dalších licenčních smluv je nutné přijmout pravidla hry, která jsou striktně stanovena. 

Mnozí lidé mohou mít problém s tím, že budou muset upozadit své ego. Jenže bez tohoto kroku bohužel nemohou ve světě franchisingu uspět. Ego musí jít protentokrát stranou.