Aviváž. Ano nebo ne? 

Aviváž. Ano nebo ne?

Je přirozené, že názory lidí se různí. A neexistuje nic, na co by měli všichni jednotný pohled a nikdo nevybočoval. Týká se to i takový maličkostí jako jsou čistící prostředky. Malicherné? Ne. Používáte je téměř neustále, a tak je třeba mít jasno. 

Všudypřítomná aviváž 

Kvalitní prací prostředky není těžké najít. Čím dál více výrobců se na něj specializuje, zbavuje se chemických složek a dává přednost ekologii a přírodním ingrediencím. Není to ale pravidlo. Na mušce je ale i aviváž. Mohlo by se zdát, že stojí v pozadí, ale opak je pravdou. Spousta lidí jí používá zcela automaticky stejně jako prášek na praní. 

Na druhou stranu poměrně rychle přibývá materiálů, které si s aviváží příliš nerozumí. Přírodní vlákna nesnesou chemickou péči ani silné vůně. A tak merino, vlna, funkční oblečení, softshell ani osušky. Zatímco sportovní kousky přijdou o speciální membrány, ručníky ztratí savost. O tom, že aviváž nesvědčí dětské, citlivé ani atopické pokožce, není třeba mluvit. Tam je kladen zvýšený důraz už na výběr samotného pracího prášku a aviváž představuje absolutní tabu. V první fázi můžete pravidelným používáním oblečení nenávratně zničit, ve druhé si zadělat na zdravotní potíže, ekzémy, vyrážky a nepříjemné svědění. 

To ale neznamená, že je aviváž zbytečná. Jen je třeba respektovat svoje vlastní tělo a zároveň se řídit podle doporučení na štítcích na každém kousku oblečení. Pokud použití aviváže nic nebrání, není důvod se jí vyhýbat. Prádlo změkčí a příjemně provoní. 

Něco extra 

Pokud aviváži nechcete dát šanci a toužíte po měkkém a hebkém oblečení, řešení tu je. Pračka s parní funkcí je ale poměrně drahá a ne každý si ji může dovolit. Nejen kvůli penězům, ale i pro nedostatek místa. Můžete na to jít i jinak a mnohem levněji. Stačí přidat v poslední fázi máchání 0,04 dcl octa. Nebojte, prádlo nenačichne. Bude voňavé, jemné, měkké a příjemné na dotek. Stejně dobře ale poslouží i pár kapek esenciálního oleje.