Co jsou devizy a co je o nich dobré vědět? 

Co jsou devizy a co je o nich dobré vědět?

Ve finančním světě se často potkáváme s pojmem valuty a devizy. V jednom případě se jedná o hotovost, ve druhém o prostředky na bankovním účtu. Co jsou vlastně devizy? 

Sledovat devizové trhy se vám vyplatí

Devizy představují bezhotovostní peněžní prostředky v cizí měně. Jedná se tedy o prostředky, které máme k dispozici přímo na našem bankovním účtu. Můžete tak mít svůj bankovní účet, na kterém budete mít kromě měny v českých korunách také jiné měny. Stále je přitom dobré sledovat například kurz dolaru nebo kurz eura, abyste mohli případně vyměnit další prostředky na danou měnu. 

Nejen finance na vašem účtu

Jako devizy se ale označují i další formy prostředků. Nejčastěji se zde jedná o cestovní a jiné šeky, o dluhopisy, o směnky, nebo také o cenné papíry. Jako devizy se označují také akcie nebo splatné kupóny. Jedná se prostě o veškeré finanční prostředky, které nejsou přímo vázané na bankovky a mince v dané měně. 

Nezaměňujte s valutami

Až si půjdete vyměnit finance například pro svou dovolenou v zahraničí a budete si přát mít mince a bankovky, budete sledovat kurz valut. Právě zde se dozvíte, za kolik korun si danou zahraniční měnu budete moci pořídit v její fyzické podobě. Zde tedy budete kupovat bankovky a mince daného státu. 

Devizový kurz

Kurz devizových měn je vždy návazný na kurzech jednotlivých deviz u naší České národní banky. Právě tato instituce se stará o udávání kurzu pro jednotlivé devizy. Vždy každý pracovní den v 14:15 se tento kurz zveřejňuje. Tímto kurzem ale nejsou povinny se bankovní instituce řídit, slouží spíše pro interní účely bank. 

Co je devizový závazek

Někdy devizy mohou znamenat závazek vůči subjektu ze zahraničí, zde se tedy jedná o devizový závazek. Devizová pohledávka zase značí pohledávku v cizí měně, která není splatná bankovkami a mincemi, ale dluhopisem nebo šekem a dalšími formami deviz. 

Devizy nejsou fyzické bankovky a mince.