Co všechno cibule dokáže?

Co všechno cibule dokáže?

Izraelci zjistili, že cibule ulevuje od problémů s dýchacími cestami a že je cibule také prevencí onemocnění dýchacích cest. To však nejsou jediné účinky cibule na zdraví člověka. Cibule ulevuje od střevních parazitů, také pomáhá při infekčních onemocněních. I proto se jí říká přírodní antibiotikum. Kromě jiného umí zlepšit krevní oběh nebo chrání lidské tělo před tvorbou krevních sraženin. Krevní sraženiny jsou pro člověka velice nebezpečné, mohou vést klidně i k problémům se srdíčkem.  

Pokud vás dlouhodobě trápí trávicí problémy, měli byste to taktéž s cibulí zkusit. Obsažené látky totiž pozitivní působí na trávicí procesy. Například se brzdí vstřebávání cholesterolu nebo se zpomaluje přechod cukru do krve.  

První pomoc při teplotě a nachlazení 

Za vypíchnutí stojí i léčba nechutenství nebo první pomoc při teplotě z nachlazení. Cibule uleví i od zánětů ústní dutiny nebo od zánětů hltanu. Je pomocníkem při snižování hladiny špatného cholesterolu v krvi nebo omezuje otok i svědění. I proto se využívá při bodnutí hmyzem. Stačí ji jen přiložit na postižené místo a je po problému.  

V posledních letech probíhala celá řada studií týkající se cibule a jejích účinků na zdraví člověka. Prokázalo se, že cibule dokonce podporuje funkci jater a zlepšuje činnost žláz produkujících trávicí šťávy. Doporučuje se například i diabetikům, jelikož snižuje hladinu glukózy. Zvyšuje produkci moči, tudíž se doporučuje těm, kdo prodělali ledvinové kameny a podobné nemoci.  

Dokonce se prokázalo, že cibule snižuje riziko vzniku rakoviny, a to konkrétně riziko vzniku rakoviny žaludku. Cibule a látky obsažené v ní totiž podle studií umí zabránit vzniku rakovinotvorných buněk. Je však třeba konstatovat, že nepomáhá při všech typech rakoviny. Například na rakovinu plic nebo rakovinu prsu nemá cibule žádný vliv, což je velice zajímavé.  

Co dalšího cibule umí? 

  • Pro posílení žaludku i střev 
  • Pro posílení imunitního systému 
  • Dezinfekční účinky 
  • Tlumí hyperaktivitu průdušek u astmatiků 
  • Má bronchodilatační účinky 
  • Chrání před arteriosklerózou 
  • Snižuje riziko vzniku infarktu myokardu