Co zvládnout do třiceti po finanční stránce? 

Co zvládnout do třiceti po finanční stránce?

Visí vám třicítka na krku? Možná nevíte, že existuje seznam finančních věcí, které byste měli právě do tohoto věku zvládnout udělat, zajistit a zařídit. I když je to jenom věk, třicet se už bere jako pomyslné překlenutí z života mladého dospělého do života pravého dospěláka, který už může založit rodinu a měl by chodit do stálého zaměstnání. Pojďme si shrnout alespoň nejčastější body tohoto seznamu, co do třiceti po finanční stránce skutečně stihnout. 

Nulová závislost na rodičích 

Můžete být na sebe právem hrdí, pakliže se ve třiceti octnete bez závislosti na rodičích. Každý, kdo ještě bydlí s rodiči, na tom samozřejmě nemusí být nějak špatně, ale je to jistá známka nezralosti a pravděpodobně odtud pramení i věčná nespokojenost se svým životem.  

Pokud totiž někdo žije se svými rodiči, pravděpodobně je stále nepolíbený životem dospělých, který se touží kolem životních nákladů, nákladů na živobytí, prakticky se totiž nemusí platit účty, možná jen zlomek skutečnosti. 

Už žádné dluhy 

Jelikož je přechod přes třicítku takový zlomový, kdy se z mladého dospělého stává dospělý v pravém slova smyslu, v nejlepším případě byste neměli mít žádné dluhy. Velkým problémem bývají kreditní karty, které jdou v mnoha případech do mínusů, čímž majiteli dané karty vzniká dluh, aniž by o tom vlastně věděl. Pak je nemile překvapený, když se mu z obdržené výplaty přičte jen část, jelikož zbytek pokryje onen vzniklý dluh.  

Samozřejmě do této kategorie dluhů nespadá hypotéka, kterou byste pravděpodobně do třiceti let splatit ani nestihli. Musí být však dobře promyšlená.  

Vybudovaný vlastní finanční polštář 

Jinými slovy by měl mít každý do třiceti let vybudovaný jistý finanční polštář, který by byl pomyslnou ochranou jeho příjmů. Současná doba je velmi zrádná, člověk si nemůže být jistý následujícím dnem, proto mějte naspořeny alespoň tři měsíční platy dopředu. Tím budete mít jistotu, že se vám podaří například splácet hypotéku, pokud by došlo k výpadku příjmů v některém měsíci.