Fotovoltaika jako ochrana před rostoucí cenou elektřiny

Fotovoltaika jako ochrana před rostoucí cenou elektřiny

Úsporná opatření jsou velkým trendem. Zejména o fotovoltaiku se v posledních letech výrazně zvedl zájem, a to především díky dotaci, kterou lze na ni získat. Ta může dosahovat až 150 tisíc korun, a to opravdu není částka k zahození. Pakliže patříte i vy k lidem, kteří zvažují pořízení solárních panelů, je načase do nich investovat. V tomto případě totiž platí víc než kdy jindy – když ne teď, tak kdy?

Solární panely s sebou nesou spoustu výhod. Předně jsou pomyslnou ochranou před neustále rostoucí cenou elektřiny. Dodavatele energií v posledních měsících reagují na aktuální trend home office a snaží se si na koronavirové pandemii trochu přivydělat. Což se ale logicky nelíbí běžným uživatelům, jimž se částka na každoměsíčním vyúčtování rapidně zvyšuje. 

Zdražování bude pokračovat

Je však třeba konstatovat, že zdražování je dlouhodobým trendem a mýlí se ten, kdo čeká na slevu. Ta pravděpodobně nedorazí, proto je dobré podchytit současnou situaci tím, že zainvestujeme do solárních panelů. Jak již bylo zmíněno, jedná se o jakousi ochranou před rostoucí cenou elektřiny. 

Pokud bychom u dlouhodobého výhledu měli ještě nějakou chvíli zůstat, řekneme, že v solární panely v kombinaci s dotací Nová zelená úsporám rovná se velice zajímavá návratnost. Běžně se návratnost investice do solárních panelů pohybuje kolem deseti let, ovšem s využitím dotace se doba návratnosti může rapidně snížit, a to na sedm let. Záleží ale samozřejmě od kupované fotovoltaiky a také od toho, jak vysoká pořizovací částka se bude muset uhradit. 

Novostavby s lepším štítkem

Pokud patříte k majitelům novostavby nebo pokud stavíte nový domek, určitě chcete získat co nejlepší štítek energetické náročnosti. Skvělé skóre však bez úsporných opatření nezískáte, proto se nabízí otázka, jak zlepšit celkové ohodnocení. Opět se tím dostáváme k solárním panelům, které dopomáhají ke zvýšení zmiňovaného štítku. 

Instalace vlastního zdroje obecně vede k získání lepšího ohodnocení energetické náročnosti budovy.