Jak chybujeme předtím, než jdeme spát? 

Jak chybujeme předtím, než jdeme spát?

Spí se vám velmi těžko? Máte pocit, že by váš spánek mohl být daleko kvalitnější a nálada po ránu lepší? Nedávejte vinu jen levné matraci, na které usínáte. Kvalitní matrace je sice klíčem ke kvalitnímu spánku, ale není to jediný faktor, který má na spánek vliv. Může za to také váš životní styl a konkrétně chyby, kterých se dopouštíme. O čem konkrétně je řeč? Čemu se vyvarovat? 

Studená sprcha před spaním probudí organismus 

Ze všech stran jistě slýcháte, jak je důležité se otužovat. A je to ostatně správně. Otužujte se. Jen raději vstupujte do sprchového koutu ráno než večer. Tím, že na sebe pustíte studenou vodu své tělo spíše probudíte, než uspíte. A večer před spaním toužíte spíše po tom druhém, nemyslíte? 

Pokud chcete své tělo připravit na spánek, měli byste dát přednost spíše horké koupeli nebo horké sprše. Tělo tím hezky unavíte a usnete dřív, než byste stihli říct „švec”. 

Zelený nebo černý čaj u večerního čtení 

Jelikož nemám pít kofein, dám si místo kávy nebo energetického drinku černý nebo zelený čaj. Úvaha je to dobrá, čaj je skutečně vhodnější. Vždyť kofein stimuluje mozek a povzbuzuje ho k aktivitě a usnout po vypití kávy nebo energetického nápoje – to je hotový majstrštyk. Jen hrstka lidí si však uvědomuje, že i v černém nebo zeleném čaji se nachází zmiňovaná složka. A tak ani po těchto nápojích jen tak snadno neusnete. 

Pokud chcete podpořit své tělo a uložit ho ke spánku, vhodnější jsou levandulové nebo meduňkové verze. Zmiňované bylinky mají totiž tendenci uklidňovat organismus. 

Až příliš mnoho modrého světla 

Na mobilních telefonech jsme doslova závislí, stejně tak jsme závislí na počítačích a televizi. Jenže ustavičné sledování obrazovky nebo displeje nám znemožňuje klidně usnout. Spíše to v nás vyvolává řadu stresu a velmi často i probouzí tendenci se s někým srovnávat.  

Minimálně půl hodiny před spaním bychom na zdroje modrého světla neměli ani sáhnout. Proto si raději čtěte nebo hrajte po večerech stolní hry.