Jak na křeče v nohách?  

Jak na křeče v nohách?

Úporná bolest, pálení, tenze, nemožnost pohnout se. Všem dobře známé křeče jsou právem nenáviděné. Přichází bez varování, jako blesk z čistého nebe. Otázka je jasná. Jde proti nim účinně bojovat nebo jim dokonce předcházet?  

Přímý zásah  

Svalová křeč v dolních končetinách se hlásí o slovo pravidelně v době, kdy se chystáte spát. Tělo už se nastavilo na klidový režim a odpočívá. To je ale živná půda pro přetížený svalový systém, který na tu náhlou změnu tempa musí zareagovat. Rychle, čile a obratně. Křečí. Je to pro něj nejschůdnější možnost, jak ze sebe dostat napětí a tlak, pod kterým bylo celý den. Ležíte a najednou vám nohou projede štiplavá a pálivá bolest. Nejde jen o pocit, ale především totální paralýzu, kdy vám i sebemenší pohyb způsobuje ještě větší příkoří.  

Nejčastěji je zasažen lýtkový sval. Není se čemu divit. Je hojně využívaný při každém kroku i pohybu těla. Výjimkou ale nejsou ani křeče ve stehnech, kyčlích nebo chodidlech.  

Zdroj problémů  

Do jisté míry jsou křeče běžné a přirozené. Všechno má ale své hranice a jsou-li příliš časté, bolestivé nebo paralyzují, je třeba kontaktovat lékaře, podstoupit vyšetření a přijít na skutečnou příčinu potíží. V některých případech mohou být křeče nepřímým důkazem o skrytých komplikacích.  

Fyzická námaha, těhotenství, obezita  

Je zvláštní hodit všechny tyto tři aspekty do jednoho pytle, ale jde to. Za křeče může nejen pravidelné cvičení, ale právě i váhové výkyvy, které jsou typické pro jiný stav a korpulentní postavy. Dlouhodobé přetěžování nohou může vést právě k častému výskytu křečí.  

Stres, únava a žízeň  

Stres vládne našim životům. S tím je bohužel spojená i emoční nestabilita, nespavost, únava, úbytek energie a pitný režim na nule. K tomu sedavé zaměstnání a nepadnoucí obuv. To všechno zhoršuje projevy stahování svalů a křečí. Jeden z mála faktorů, které můžete ovlivnit.  

Poklady z lékárničky  

Většina léků má bohužel vedlejší účinky. A křeče patří mezi ty nejčastější. Pokud je to jen trochu možné, zbavte se většiny z nich a vsaďte na přírodní léčbu. Pokud si to vzhledem ke svému chatrnému zdraví a přidruženým nemocem nemůžete dovolit, zařaďte mimo jiné hořčíkové tablety, díky kterým nebudou křeče tak silné a časté.