Nekonečný boj s rosaceou. Kde se nemoc vzala? 

Nekonečný boj s rosaceou. Kde se nemoc vzala?

Kůže je největší lidský orgán. Možná si to spousta lidí ani neuvědomuje a dává jí pořádně zabrat. A pak se jen zlobí, že hrubne, pne, svědí, je posetá skvrnkami a pupínky, bují na ní akné a nevzhledné začervenání. “Stydlivé tváře” jsou roztomilé, ale rosacea už je za hranou. Co s ní?  

Od začátku do konce  

Nejsou to jen červené tváře, které můžete každé ráno zakrýt make-upem. Ano, máte tu možnost, ale rosacea je chronický problém a zánětlivé onemocnění, které kůži narušuje a z dlouhodobého hlediska jí velmi škodí. Bohužel člověk nemá příliš účinných zbraní, jak se nechtěného začervenání trvale zbavit.  

Na začátku jde jen o zabarvení kůže. S dospíváním a přibývajícím věkem ale problém nabírá na síle a pacienta v mnohém omezuje. Na začátku jde především o odlišný vzhled a nejednotnou barvu, která člověka zbytečně vyčleňuje, snižuje mu sebevědomí a může se negativně podepsat na jeho psychickém rozpoložení. Později jsou více viditelné krevní cévky a začervenání je permanentní. Už se těžko skrývá dekorativní kosmetikou a s každou další vrstvou dochází ke zvýraznění rosacey.  

Bohužel se časem přidají i další komplikace jako “kolonie” pupínků nebo zanícené vřídky a hrbolatá kůže. V pokročilém věku se dokonce může objevit květákovitý nos, kdy se na něm hromadí přebytečná tkáň. V krajním případě zasáhne rosacea i oči, dráždí je a podlévá krví.  

Kde se vzala?  

Rosacea souvisí s narušeným imunitním, nervovým a cévním systémem. Příčina je sice důležitá, ale seznam spouštěčů, kdy se začervenání zhoršuje a přestává být jen dočasným problém, je nebezpečně dlouhý. Jde především o stres, fyzickou námahu, výkyvy teplot, nevhodná kosmetika, strava a nápoje a zdravotní komplikace jako vysoký krevní tlak, chronický kašel a hormonální změny během puberty, těhotenství nebo menopauzy.  

Navěky  

Těžko se to přijímá, ale rosacea je většinou na celý život. Její projevy můžete zmírnit jen pravidelnou péčí, dostatečnou hydratací, minimem stresu a laserovou terapií nebo intenzivním pulzním světlem. Ve slabší formě ale začervenání zůstává napořád.