Barevné stěny jsou útulnější než ty bílé. A tapety dodají interiéru zcela jiný esprit. Vzorů je k mání nespočet, ale manipulace s lepidlem a těžkými rolemi může ve vteřince zmařit vaše představy a úsilí. Je třeba se na tu dřinu náležitě připravit.
Složitý výběr
Tapety nejsou zdaleka jen o motivu a barvě. Je třeba zohlednit úplně jiné parametry a design odsunout na úplný konec. Zvolíte-li totiž špatný typ tapety a k tomu nevhodný styl aplikace, výsledek bude nevalný. Pokud nemáte předchozí zkušenosti nebo alespoň dostatek trpělivosti, je lepší přenechat veškerou práci profesionálům.
Vybírat můžete z klasických papírových, vliesových, vinylových a textilních. Čím dál oblíbenější jsou i obrazové tapety z vlastních fotografií nebo samolepky. Každý typ má svoje pro a proti, liší se způsobem lepení, nároky na kvalitu zdi a v neposlední řadě i cenou.
Mimo to je třeba vybrat i vhodný vzor a dekor. Pozor na to, že ne všechny designy se automaticky vyrábí ve všech typech tapet. Před pořízením výrazné tapety si dobře promyslete, jestli se vám do interiéru hodí jen jemný vzorek nebo nápadné vzory a syté barvy, postavičky nebo nápisy. Tapetu nemůže ze dne na den vyměnit jako nepohodlné křeslo. Myslete i na to, že extravagantní kousky časem omrzí a nevhodně zvolené barvy mohou ovlivnit psychiku a emoce nebo vyvolat migrény.
Zdlouhavý proces
Aplikace tapet na zeď je vcelku náročná a vyžaduje spolupráci alespoň dvou osob. Nejlepší variantu představují vliesové tapety, které se lepí bez použití vody. Jejich cena je ale o několik úrovní výš než jiné varianty a při větších plochách se může jejich pořízení citelně prodražit.
Boj s nerovnostmi
Ani profesionál se nevyhne chybám a občas se objeví vzduchová bublina nebo tapeta pořádně nedrží na zdi. Řešení je naštěstí snadné. Bublinu propíchněte jehlou, vzduch vytlačte ven a dírku zamázněte kapkou lepidla. Na uvolněné tapety použijte jednorázovou stříkačku, tapetu prořízněte a na místo naneste směs. Uhlaďte a máte hotovo.