Jak na údržbu zahradního domku?

Jak na údržbu zahradního domku?

Pokud máte na zahradě dřevěný domek, je třeba se o něj dobře starat. Ať už vám slouží k odpočinku, nebo jako místo pro skladování zahradního nářadí, ochraňte jej před vnějšími vlivy. Jak se starat o zahradní domek? Podívejme se, jak na to.

Ochrana zahradního před vlhkem a vodou

Zahradní domky musí být pravidelně ošetřeny tak, aby mohly odolávat vodě, slunci, větru, sněhu, škůdcům, houbám a plísním. Aby váš zahradní domek vypadal stále jako nový, je třeba mu věnovat péči pravidelně. Zvýšíte tak i jeho životnost. Je třeba zkontrolovat střešní krytinu a okapy, aby správně odváděly vodu, jinak dřevo navlhne. Zkontrolujte, zda nejsou na střeše díry a vyčistěte okapy, aby mohla voda správně odtékat a nestékala po stěnách.

Prevence proti dřevokazným škůdcům a houbám

Pro ochranu zahradního domku před vlhkem je důležitý nátěr dřeva, jinak se mohou na chatce objevit plísně nebo houby. Je vhodné použít preventivní lazury určené proti dřevokazným škůdcům a houbám, které se nanášejí nátěrem nebo napuštěním dřeva. Zvolte vždy kvalitní nátěr, který výrazně prodlouží životnost zahradního domku.

Výběr nátěru a jeho druhy

Na trhu jsou k dostání dva druhy základních lazur, laků i barev, tedy vodou ředitelné a syntetické. Vodou ředitelné lazury jsou šetrnější k životnímu prostředí i zdraví. Při nanášení nehrozí nebezpečí vzniku požáru a nejsou toxické, jako syntetické nátěry. Správná impregnace dřeva dodá dřevu bezpečnou ochranu proti dřevokaznému hmyzu, plísním a houbám. Před impregnací odstraňte předchozí vrstvu, jinak se bude nový nátěr odlupovat i s tím původním.

Vosky, oleje a laky

Vosky a oleje dodají dřevu přirozený vzhled a vynikne s nimi i přirozená struktura dřeva. Vosk vytvoří na povrchu ochranný film a nepropustí dovnitř vlhkost ani nečistoty. Oleje proniknou více do hloubky. Obě látky brání před vysycháním dřeva a praskáním. Tenkovrstvé a silnovrstvé lazury mají výborné funkční vlastnosti. V nabídce jsou různé barevné odstíny. Na světlém dřevě si můžete vytvořit třeba odstín olivy nebo třešně. Tenkovrstvé lazury jsou více dekorační a pro ochranu dřeva je třeba současně s nimi použít i napouštědlo. Finální vrstvu tvoří laky, které ochranu dřeva dokončí. Po natření lakem budou zahradní domky znovu jako nové.

Článek byl vypracován ve spolupráci s Domky-Delta.cz, výrobcem zahradních dřevostaveb.