Jak pěstovat černookou zuzanu?

jak pěstovat černookou zuzanu

Rostlina černooká Zuzana je vytrvalá, velmi dekorativní trvalka, která dorůstá až do výšky 150 cm. Má široce vejčitý list s tmavě zelenou barvou a purpurovými skvrnami. Kvete od května do července bílými a často hroznovitými květními latami. Roste nejlépe na slunném místě v humózní, vlhké, dobře odvodněné půdě. Její rozmnožování lze provádět semeny, řízky nebo odnožemi.

Postup jak pěstovat černookou zuzanu

  1. Vyberte si slunné místo s dobrou drenáží půdy. Černooká zuzana je náročná na sluneční svit, takže by měla mít alespoň 4 hodiny slunce denně.
  2. Připravte půdu: je nejlépe zvolit dobře odvodněnou humózní půdu o pH 6-7.
  3. Kropení: Černooká zuzana potřebuje pravidelné zavlažování. Udržujte její kůru vlhkou, ale neutopenou.
  4. Štěpení: Ke štěpení můžete použít nůž nebo lopatku. Poškozené místo okamžitě přiveďte do vody.
  5. Fertilizace: Černooká zuzana vyžaduje mírnou fertilizaci. Probelte obvazy třikrát měsíčně počínaje od dubna až do září.
  6. Přesazování: Nové rostliny by měly být přesazeny každé 2 roky, aby se zabránilo zahloubení kořenů na stejném místě. Přesazení by se mělo provádět na jaře, aby se rostlině umožnila větší tvorba kořenů.

Jak vypadá rostlina černooká zuzana

Černooká zuzana je dřevitý keř s černě fialovými květy, které kvete od května do června. Květy mohou být i světle fialové nebo žluté. Květy mají velké žluté až pozlacené štěrbiny s karmínovou barvou. Listy jsou vejčité až eliptické, červeně zbarvené s tmavě zelenou vrchní stranou. Černooká zuzana rychle roste až do výšky 1 až 2 metrů.