Co to je spánková paralýza

Co to je spánková paralýza

Spánková paralýza je stav, kdy je člověk v bezvědomí a nedokáže se hýbat nebo mluvit během spánku nebo probouzení. Může trvat několik sekund i desítky minut. Člověk může cítit napětí, úzkost, strach a často i halucinace. Spánková paralýza je často součástí poruchy spánku jako narcolepsie a akutního spánkového apnoe syndrom, ale může se vyskytnout i samostatně.

Co znamená spánková paralýza?

Spánková paralýza je stav vzrušujících snů, během kterého je člověk v přechodu mezi hlubokým spánkem a buzením náhle uvězněn v neschopnosti pohybu. Může to trvat jen několik sekund nebo až několik minut a může to být velmi děsivé. Během tohoto stavu může člověk cítit, jako by byl paralyzován, i když ve skutečnosti je schopen vnímat své okolí a slyšet svoje vlastní myšlenky. Uvnitř sebe může cítit nevolnost a závratě a může se bojí vznikajících iluzí.

U koho se vyskytuje spánková paralýza?

Spánková paralýza se vyskytuje převážně u mladých lidí ve věku od 15 do 25 let. Může se však vyskytnout i u starších lidí. Tato porucha je poměrně častá a postihuje jedince na celém světě.

Jak poznáte spánkovou paralýzu?

Spánková paralýza je stav, kdy se člověk probudí uprostřed spánku a má dočasnou neschopnost pohybovat se nebo mluvit. Příznaky obvykle zahrnují pocit tuposti a neuvěřitelného tlaku, takže se nemůžete pohnout ani postavit, může být také doprovázena halucinacemi, zvláštním zrakem a „silou“ na hrudi nebo spodní části břicha. Spánková paralýza se také může projevit tím, že se člověk cítí tak, jako by se nedokázali pohnout, i když jsou ve skutečnosti buď v REM nebo NREM spánku.

Jaké jsou nejčastější příčiny spánkové paralýzy?

Nejčastější příčiny spánkové paralýzy zahrnují porušení obecných biologických rytmů, jako je přepracování, nedostatek spánku a špatná hygiena, stres, duševní choroby, suchý vzduch, například spánek na zádech, a léky. Existují také genetické faktory a související neurologické poruchy, jako je narcolepsie a post-traumatický stresový syndrom.

Spánková paralýza – jak léčit?

Léčba spánkové paralýzy je založena na identifikaci a léčbě základního onemocnění, jako jsou například deprese, úzkostné poruchy a narušení biologického rytmu. Léčebné možnosti mohou zahrnovat farmakologickou terapii, psychoterapii, biofeedback a noční rutiny.

Další doporučení jsou následující:

– Pravidelný spánek: Udržujte stejnou časovou osu pro spaní každou noc a vstávejte ve stejnou dobu každé ráno.

– Zřeknutí se návyků: Zanechte konzumace alkoholu, kouření a zneužívání léků.

– Zvýšení fyzické aktivity: Choďte venka na vzduch a udělejte si čas na fyzickou aktivitu.

– Správné stravovací návyky: Pokuste se jíst pravidelně a snažte se držet zdravou stravu bohatou na vlákninu.

– Relaxace: Zkuste relaxační techniky, jako je dýchací cvičení, meditace a jóga.

– Snížení stresu: Udržujte svůj stres pod kontrolou, vyhýbejte se stresovým situacím a naučte se účinné strategie řešení problémů.

Pozor: Nejedná se o doporučení od lékaře. Jedná se o obecné informace, které jsou získány z internetu podle dostupných zdrojů. Vždy konzultujte problémy s odborníkem nebo u svého lékaře.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A1nkov%C3%A1_paral%C3%BDza

Autor článku: Libor Výborný