Jak správně pečovat o zuby? Pyšněte se zářivým úsměvem

Jak správně pečovat o zuby? Pyšněte se zářivým úsměvem

Zdravé a krásné zuby jsou jednoznačně naší pýchou. Jenže ne každý se krásným úsměvem může pyšnit. I když někdy za zkažené a nehezké zuby může genetika, jindy je na vině jen a pouze člověk sám. Především v případě, kdy zanedbává ústní hygienu.  

Podle odborníků péče o chrup začíná už v útlém dětství. Už po půl roce životě je třeba opečovávat dásně, i když zuby jsou možná ještě v nedohlednu. Dásně jsou nedílnou součástí našeho chrupu a je třeba o ně pečovat stejně jako o zuby samotné (a to i později v dospělosti).  

Správné čištění je základ úspěchu 

Základem správné péče o zuby je správné čištění. Mnozí lidé se dopouští rovnou několika chyb při této každodenní aktivitě. Kupříkladu si čistí zuby zprava doleva příliš rychlými tahy. A také zapomínají na mezizubní prostory, kde se mohou kazy objevit stejně rychle jako na zubech jako takových.  

Při čištění zubů nezapomínejte nejen na pravidelnost čištění (ideálně je čistěte dvakrát denně, a to ráno a večer), ale také je čistěte správně – odshora dolů pomalými tah. Jen tak se vám podaří odstranit ze zubů i z mezizubního prostoru veškeré zbytky jídla či další nečistoty společně se žlutým plakem, který při nesprávných tazích na zubech zůstává. 

Nezapomínejte na dásně 

Zuby je třeba čistit alespoň dvě až čtyři minuty. Chybuje ten, kdo má hotovo za pár vteřin. Nepodceňujte tedy péči o zuby, ale samozřejmě nepodceňujte ani péči o dásně. Dásně totiž ovlivňují citlivost zubů. Jejich úkolem je zakrytí krčků zubů, které jsou především velice citlivé.  

Abyste o dásně taky pečovali, nezapomínejte na ústní vodu. Vhodná je především taková ústní voda, která si klade za cíl podpořit regeneraci dásní. Mnohé zubní pasty obsahují podobné látky jako tento typ zubních past, ale ústní vody jsou pro dásně o něco šetrnější a lepší alternativou.