Jak zařídit malou kuchyni?

Jak zařídit malou kuchyni?

Jaká je vaše nejoblíbenější část domácnosti? Je to ložnice nebo obývací pokoj? Většina lidí se shodne na tom, že tou nejlepší místností je bezesporu kuchyně. Právě zde se rodina schází několikrát během dne, přesně tady jídlo prochází žaludkem. A v každém domově má své nesporné místo. Nabízí se však otázka, jak si takovou kuchyni zařídit, pokud je příliš malá. Ne každý má dostatek prostoru ve svém příbytku na obrovskou pracovní linku, spíše všechno musí semknout do jednoho rohu. Jak to tedy udělat, aby byla zachována absolutní efektivita? 

Leskl a průhlednost opticky zvětšují 

V ideálním případě se snažte kuchyni zařídit tak, aby alespoň opticky působila větší. To znamená, že si ji zařizujte v lesku s průhlednými prvky. Když nemáte mnoho prostoru, oceníte, když kuchyně bude vypadat trochu prostorněji, než jakou ve skutečnosti bude. Proto kromě lesklého povrchu kuchyňských dvířek nezapomínejte třeba na plastová průhledná barová sedátka (jsou ostatně výkřikem posledních módních trendů čili „zabijete dvě mouchy jednou ranou”). 

Vpusťte do kuchyně světlo 

Jak udělat z malé kuchyně alespoň po optické stránce něco prostornějšího, většího? Bezesporu tím, že vpustíte do místnosti světlo. Jenže jak to udělat, pokud je kuchyně od okna příliš vzdálená? Držte se jednoho známého pořekadla, a sice pokud kuchyně nemůže k oknu, okno musí ke kuchyni. A ze stropu si udělejte jednu velkou prosklenou plochu, která najednou zajistí světla víc, než bylo třeba. 

Schovejte pracovní prostory 

Trápí vás, že vám malý příbytek nedovoluje zakomponovat do kuchyňského koutu vícero pracovního místa? Nikde se nepíše, že pracovní deska musí jít nutně vidět. V současné době jsou truhláři velice šikovní a mohou kuchyni vyrobit tak, že některé pracovní prostory na první pohled vidět nepůjdou.  

Určitě jste slyšeli o zasunovacích zásuvkách a v tomto případě mluvíme o něčem podobném. Jenom to nejsou zásuvky, ale pracovní plocha, kterou můžete povolat do akce teprve ve chvíli, kdy po ní bude sháňka.