Jaké květiny pěstovat na severním balkoně?

Jaké květiny pěstovat na severním balkoně?

S příchodem teplého počasí začínáme sázet nejen plodiny, ale také rostlinky na balkon nebo na okenní parapety. Nabízí se tedy otázka, jaké konkrétní rostliny letos pěstovat, jakými květinami oživit své zahrady i balkony jako takové. Největší starostí jsou vždycky severní balkony, mnozí zahrádkáři nebo pěstitelé jsou toho názoru, že se na severně umístěném balkoně nebude květinám dařit. Přece jen jsou tyto balkony plné stínu, většina rostlin však potřebuje teplo i světlo. 

Naštěstí se najdou i takové rostliny, které ke svému spokojenému životu potřebují i polostín nebo stín. S úspěchem lze pěstovat na severním balkoně například letničky nebo třeba trvalky. Z letniček se na severně umístěných balkonech bude dařit hlavně fuchsiím nebo balzamínu, z trvalek třeba čemeřici. 

Letničky patří do stínu 

V případě letniček zabodujete se stínem. Například begónie potřebují ke svému spokojenému životu převážně stín, případně polostín. K tomu potřebuje být chráněná před větrem a před prudkým deštěm, jarní lehký deštík není překážkou bezproblémovému růstu. 

Kromě begónie se vyplatí pěstovat na severně umístěném balkonu i krásnohlávek, který pochází z daleké Austrálie. Jedná se o drobný keřík, který může dorůst až do půl metru a je velmi bohatě rozvětvený. 

Jaké trvalky pěstovat na severním balkoně? 

Co se týče zmiňovaných trvalek, i ty se spokojí se stínem, případně s polostínem. Trvalky jsou vděčné hlavně za dostatek vody, s nedostatkem světla se dokážou dobře poprat. Severně umístěné balkony tak můžete zpestřit například pokojovými rostlinami s barevnými listy nebo případně trvalkami s okrasnými listy, jako jsou bohyšky. 

Najdou se dokonce i takové trvalky, které ani nedostatek vláhy netrápí. Je to třeba hosta, která je velmi nenáročná a která se hodí i na zahradu, nikoli jen na balkony.