Kdo zajišťuje revize u elektrického ručního nářadí, případně u elektrických spotřebičů?

Kdo zajišťuje revize u elektrického ručního nářadí, případně u elektrických spotřebičů?

V podnicích se pracuje s mnohými nástroji a přístroji. Málokterý člověk si však uvědomuje, že stroje musí procházet pravidelnými kontrolami a revizemi. Stanovuje to BOZP, na což se bohužel velice často zapomíná. Bohužel nevyřešené BOZP může řadu lidí dostat do problémů, nevyřešení je totiž pokutováno. V případě, že by do podniku přišla kontrola a BOZP by nebylo v pořádku, hrozí podnikateli pokuty sahající ne do stovek tisíc korun, ale rovnou do milionů korun. A takové pokuty jsou opravdu už citelné. 

Jak jsme zmínili, procházet kontrolami a revizí musí hlavně nástroje, stroje a různé přístroje. Velice často se pracuje s elektrickým ručním nářadím. Právě toto nářadí má předepsané intervaly kontrol a revizí. Co se týče elektrického ručního nářadí, které není připevněné, kontroly a revize se musí provádět vždy před jejich použitím čili před zahájením činnosti. 

Nabízí se však v souvislosti s tímto otázka, kdo revize u elektrického ručního nářadí zajišťuje. 

Kdo zajišťuje revize u elektrického ručního nářadí, případně u elektrických spotřebičů?

Zajišťuje je buď jejich provozovatel, respektive při dlouhodobém pronájmu jejich uživatel, nebo opravář při jejich opravě. Revize však musí být prováděny vždy při každé předpokládané nebo zjištěné závadě. Kontrola tak musí proběhnout například při podezření na poškození proudem, nárazem nebo tekutinou či něčím podobným. Při kontrole či revizi musí dojít k ověření jejich stavu, a to z hlediska ochrany před úrazem elektrickým proudem. 

Jinak se pravidelné intervaly kontrol a revizí provádí dle stanovených norem a zákonů. 

Nechte si poradit

Pokud si něčím nejste jisti nebo si s něčím nevíte rady, raději si nechte poradit od odborníků. Poradit vám můžou třeba profesionálové z firmy Extéria, která je předním poskytovatelem poradenství v oblasti BOZP a PO v Česku i na Slovensku. Při rozhodování, jestli se svěřit do rukou společnosti či nikoli, vám pomohou i reference a recenze na internetu, v nichž klienti popisují své zkušenosti s firmou.