Mýty o mozku, kterým lidé věří a nejsou pravda

Mýty o mozku, kterým lidé věří a nejsou pravda

Lidské tělo je opravdu velice zajímavé. Už dlouhá léta je v hledáčku vědců, kteří se jeho zkoumáním zabývají. A je třeba konstatovat, že prakticky každým dnem přichází na něco, co o lidském těle ještě nevěděli. Je to zkrátka něco tak fascinujícího, že to ani nelze popsat. Zejména tedy pokud mluvíme o mozku. Právě mozek je jedním z nejvíce fascinujících částí těla. Pojďme se jím chvilku zabývat.  

Ve společnosti se za dobu lidské existence rozšířilo několik mýtů a pověstí týkajících se mozku. Zkrátka někdo někdy něco vypustil z úst a stal se z toho fakt předávaný z generace na generaci. Zmiňme si nejčastější mýty týkající se mozku a vyvraťme si je.  

Až devadesát procent mozku jen odpočívá 

Nebo také lelkuje – jak by mnozí řekli. To je jedna z věcí, která je mezi lidmi ve velkém rozšířená, ale co samozřejmě není pravda. Mozek je orgán, který opravdu nefunguje jenom na deset procent. Potvrzují to vědecké studie, které ukazují na to, že mozek je jedním z největších dříčů našeho těla. Odpočinek si dopřává až v době, kdy spíme, ovšem i v této době na několik procent funguje a odpočívá jen z části. 

Od čtyřicítky se učíme něco jen velmi těžko 

I když je pravdou, že kognitivní schopnosti s věkem slábnou, není pravdou to, že se po čtyřicítce už nic nenaučíte. Sice se vám bude učit hůř než pětiletému dítěti, které je novým věcem otevřené, ale nakonec stejně odejdete z lekce plní vědomostí. Po čtyřicítce proto neupouštějte od učení se.  

Ženský a mužský mozek se učí jinak 

Bylo prokázané, že mužský mozek je větší než ten ženský. To vedlo lidi k domněnce, že se muži učí rychleji nebo lépe než ženy. Jenže pravdou je, že tomu tak není. Neexistují žádné důkazy, které by tuto domněnku potvrzovaly. Žádné procesy v mužských hlavách navíc se opravdu nekonají, tudíž lze říct, že se muži i ženy učí opravdu stejně.