Nejznámější a nejstarší události olympijských her

Olympijské hry

Když se konají olympijské hry, svět se najednou zcelí a najednou se zapomene na spory, které mezi sebou svádíme. Když se koná taková velká sportovní událost, všichni jsou přátelé, každý národ fandí svému zastoupení a smeká klobouky před výkony jiných, zahraničních sportovců. Konkrétně olympijské hry jsou jednou z nejstarších událostí, jakou svět pamatuje. Podle všeho se poprvé konaly roku 776 před naším letopočtem, ale popravdě – nikdo přesně neví, jestli se v tomto datu konaly první hry. Je o nich však jako o prvních zmínka, proto se považují za vůbec první olympijské hry.

Olympijské hry se pravidelně konají jednou za čtyři roky a původně se soutěžilo jenom v běhu. Úplně první hry se konaly dokonce jenom jeden jediný den, dnes je z toho obrovská celosvětová soutěž, jejíž symbolem je pět kruhů znázorňující pět kontinentů, a sice Afriku, Evropu, Ameriku, Asii a Austrálii.

Pojďme však zapátrat v historii olympijských her a prozraďme si unikátní události, které se skutečně staly.

Věděli jste, že během olympijských her se neválčilo?

Zajímavým faktem je, že během olympijských her se neválčilo. Když se konaly olympijské hry, všude panoval mír a klid. Válečné konflikty najednou musely počkat a všichni byli najednou přátelé, kteří podporovali své vyslané sportovce. Tato tradice se zachovala dodnes. I dnes, když se konají olympijské hry, jsou všichni zticha, v klidu a vládne všude všeobecný mír.

Kde se zapaluje olympijských oheň?

Součástí olympijských her je jedna událost, a sice zapalování olympijské pochodně, která je jedním ze základních symbolů olympijských her. Olympijský pochodeň připomíná legendu o Prométheovi a zapaluje se ve starověké Olympii. Tedy původně se tam zapaloval, poté se na něj zapomnělo a obnoven byl až v Amsterdamu roku 1928. Od té doby ho zapalují sportovní osobnosti.