Obývací pokoj ve skandinávském stylu

skandinávský styl

Skandinávský design je spojený s krásnou přírodou, hluboké jezera, husté lesy, dunící řeky a nádherné hory. Nelze se divit, že je příroda ohromnou inspirací. Krásná, ale drsná krajina vyžaduje praktický, útulný a teplý domov – základní znak obývacího pokoje ve skandinávském stylu: skvostný měkký design v dokonalé symbióze s maximální funkčností. Severský design pěkně vynikne v otevřené i uzavřené dispozici. Pokud máte kuchyň spojenou s obývacím pokojem, volte raději jiný styl, aby celkově nepůsobil překombinovaně.

Barvy

Ze skandinávského stylu komfort a teplo, ovšem nikoliv pomocí barev. Barvy jsou nevýrazné, nábytek, stěny i doplňky bývají v lehké neutrální paletě tónů, vévodí monochromatické barvy, odstíny šedé, hnědé a hlavně bílé, což má své funkční opodstatnění. Světlé a neutrální barvy vizuálně prosvětlí interiér. Proč nenavodit pocit dlouhé severské polární noci?Velmi moderní je rozzáření prostoru pmocí jednoho či více barevných akcentů s použitím vhodných doplňků, textilií, koberců.

Všudypřítomný dotek přírody

Útulnost obýváku dodávají přírodní materiály, především dřevo, které je i na stropě.Seveřané mají velkou úctu k přírodě. Ekologie a integrace s přírodou je pro ně samozřejmostí.  Světlé dřevěné podlahy nebo parkety jsou charakteristickým prvkem, a navíc opticky zvětšují prostor. Není nic zvláštního si nechat vybělit dřevěnou podlahu. Minimalistický dojem tříští tkané kusové koberce z přírodních lehkých materiálů, stejně tak kožešiny a kůže. Bílá barva hraje v severském designu hlavní úlohu. Bílé stěny – povinnost, málokde uvidíte výrazné barevné dekory stěn či tapety. Jak jinak, dřevěný nábytek se kombinuje s plastem a kovem, snoubí se v něm minimalismus, čistota linií a symetrie. Dřevo se opracovává tradiční dřevoobráběcí technikou, přestože moderní technologie není zapovězena. Jako další materiály dominují kůže, kožešina, vlna, len, bavlna a semiš v kombinaci s chladnějším kovem, jílem, žulou a sklem.

Světlo a vzdušnost

To je priorita. Obývací pokoj musí být světlý a vzdušný. Velká okna jako u nás nezdobí těžké závěsy a žaluzií, maximálně lehké průsvitné záclony.  Efektním doplňkem je velké množství lamp a svítidel s různými tvary. Nic se nestane, pokud zvolíte kombinaci skleněných stolních lamp, rustikálních dřevěných stojících svítidel a kovových svícnů.