V poslední době se neustále mluví o otužování. Stále více a více lidí se chodí po ránu okoupat do chladného rybníku nebo pár minut tráví v ledové koupeli. Zatímco někteří se na ně dívají s obdivem, jiní si ťukají na tělo a ptají se, proč to ostatní dělají. Pravdou ale je, že otužování výrazně prospívá našemu zdraví. Vytváří z imunitního systému silné brnění, přes které se nedostane žádný vir ani bakterie.
Nejdříve získejte motivaci
Než se pustíte do pravidelného otužování, pravděpodobně budete potřebovat pěknou dávku motivace. Jen málokdo se umí do vody ponořit zkrátka jen tak – protože mu to někdo někdy řekl. Jenže jak se konkrétně motivovat?
Motivací mohou být pozitivní účinky, které otužování přináší. Mluvili jsme tedy o pevnějším imunitním systému, ale to není to jediné, za čím otužování stojí. Pokud se budete otužovat, snížíte tím riziko vzniku alergií a budete odolnější vůči alergenům. Také prokrvíte svou pokožku a udržíte ji zdravou a pevnou.
Při otužování dochází i k aktivování takzvaného hnědého tuku, který napomáhá spalovat kalorie a vytváří tělesné teplo. Mimo jiné tím potěšíte i kardiovaskulární systém a mimo jiné i snížíte krevní tlak.
Nebojte se poradit s lékařem
Možná patříte k lidem, kteří si nejsou otužováním zrovna dvakrát jistí. Možná si myslíte, že to nezvládnete, že na to nemáte ty správné proporce. Pravdou ale je, že i vy se můžete otužovat, stačí, když se k tomu odhodláte.
Jestliže si i přesto nejste jistí, doporučujeme se poradit se svým lékařem. Ten vám řekne svůj názor a podle něj se můžete zařídit. Je pravdou, že lékař vás zná po té zdravotní stránce a může vás případně varovat před možnými riziky, pokud nějaká jsou. Stejně tak vás může informovat o tom, jak konkrétně by otužování mohlo právě vám pomoct.