Přehřívání podstřešních a půdních prostor

Prohříváni podkroví

Máte správně provedenou střechu a to i včetně zateplení, přesto jsou místnosti v podkroví přehřáté a téměř neobyvatelné? Sluneční paprsky dovedou být tak intenzivní, že postupně prohřívají všechny vrstvy střechy. Pokud je tepelná izolace nedostatečná,přehříváníinteriéru je velký problém. Izolace běžné tloušťky je pouhý zpomalovač prostupu tepla. Proto jsou důležitá i další opatření, o kterých si povíme.

Pokud je tedy venku 36 °C, pod střechou je to pak neuvěřitelných 70 °C a to je obrovská teplotní zátěž. Nejvíce trpí moderní domy s černou krytinou a domy s instalovanými fotovoltaickýmia vodními kolektory. Je tedy třeba buď zvolit velké množství tepelné izolace pro zamezení prostupu tepla skrze izolaci a omeziti prostup tepla skrze otvorové výplně stavby, anebo použít ochlazení pomocí dosti drahé klimatizace. Vždy je nutné jednotlivé vrstvy střechy odvětrat co nejlépe.Existují však i další možnosti.

Samočinné turbíny

Je třeba tedy zamezit tomu, aby vysoká teplota vůbec vznikla. Odvětrání střešního prostoru lze provést aktivně třeba ventilátorem nebo za pomoci samočinných turbín LOMANCO. Ty zajistí odtah přehřátého vzduchu opravdu dlouhodobě. I v době, kdy nefouká vítr, tímto prostupem teplo proudí ven samovolně. Především v noci pak klesnou venkovní teploty, zvýší se i proudění vzduchu a turbíny účinně odvedou teplo pryč.

Turbíny lze pořídit včetně prostupových střešních manžet a v několika barvách. Pro rodinné domy stačí na každých 5 m délky hřebene střechy umístit jednu turbínu BIB12 nebo BIB14. Pořídit si můžete i nové typy turbín LOMANCO Energo, které kombinují samočinné větrání s aktivním větráním za pomocí přídavného ventilátoru. Ty mají nízkou spotřebu a fungují pomocí čidla, které hlídáotáčky odvětrávací hlavice.

Výrazné snížení teploty

Pomocí ventilačních turbín dokážete udržovat teplotu přímo pod střechou pod 50 °C a v noci ji snížit na teplotu pod 30 °C a to je znatelný rozdíl i v interiéru. Při výrazném zvýšení počtu tropických dní sledovaném i v České republice se o nich opravdu vyplatí uvažovat. Pomocí turbín ušetříte náklady na pořízení nákladné klimatizace i na její provoz a zajistíte si příjemnější podmínky pro bydlení.