Lehké dřevostavby jako provizorní bydlení

Dřevostavba

Podíl zděných staveb pomalu klesá a stále více se objevují dřevostavby. Klienty láká zejména lehká montáž a rychlost staveb. Lehké a těžké dřevostavby jsou velmi dobrým řešením jako provizoria bydlení, chaty či chalupy a pro ty, co často cestují. Jsou ale i plnohodnotnou stavební technologií. Dnes si představíme lehké dřevostavby.

Lehké montované domy

Sendvičovou stěnu montovaných domů tvoří dvě konstrukční desky, mezi které se vkládá izolace a většinou také rám dřevěné nosné konstrukce. Na trhu je ale i systém panelů bez rámu. Konstrukční desky jsou dřevovláknité, dřevoštěpkové, slámové, cementotřískové, sádrokartonové, sádrovláknité nebo z překližky.

Celé stěny a panely se na stavbě za pomoci jeřábu rychle smontují. Z venkovní a vnitřní strany se pak desky obkládají nebo zakrývají omítkami. Většinou jde o domy z katalogu, ale staví se i individuální návrhy. Hrubá stavba je na světě za několik týdnů, ceny jsou příznivé, ale výběr domů je zatím poněkud omezený.Dřevěný montovaný dům vyniká tepelně izolačními vlastnostmi.

Sloupkové konstrukce

Sestavování podobného dřevěného rámu a sendviče až na stavbě je známé pod názvem sloupková, trámková nebo fošinková konstrukce. Můžete se setkat i s názvy two by fournebotwo by six. Název se odvíjí od standardizovaných rozměrů použitých dřevěných prvků rámu a měřítkem jsou palce.

Zde je větší volnost v návrzích domů a používá se ikombinace tohoto systému a montovaného panelu. Při tom se v továrně připraví pouze dřevěné rámy, smontují se na staveništi a až tam se doplní o další vrstvy sendviče. Urychlí se a zjednoduší práce aomezí se i riziko tvoření mezer v izolacích.

Mobilní a modulové dřevostavby

Dřevostavby na kolečkách, které připomínající obří karavany tvoří levné provizorní bydlení. Na rozdíl od karavanu mají ale sedlovou střechu a podstatně lepší zateplení. Mnohé z nich už vypadají jako opravdové domy. Kolečka slouží spíše na manipulaci na pozemku, jinak se stěhují na valníku.

Dům se dá koupit hotový za pár statisíců korun i s vnitřním vybavením. Na místě jej zaparkujete a připojíte vodu a elektřinu. Není nutná stavba ani povolení a kolečka se dají zakrýt deskami nebo zapustit pod terén. Pro kočovníky jde o ideální řešení.

Mobilní domy v modernějším duchu jsou často nazývané modulové nebo modulární a jsou ve tvaru jednoduchých kvádrů či buněk bez koleček. Dům se z továrnypřiveze na místo a jeřábem se umístí na pozemek, který musí být předem upravený. Dům se pokládá na zemní vruty, základové pasy nebopatky.Cenyse pohybují od milionu korun a využívají se na trendové chaty. Z modulů lze sestavit i plnohodnotný dům, ke kterému stačí vybudovat přípojky na sítě a pevné základy.