Jak se nejmajetnější společnosti vyhýbají placení dani z příjmů?

daně

Spojené státy ze všech OECD zemí mají nejvyšší daně z příjmů právnických osob – 35%. Prezident Donald Trumpusiluje o snížení sazby na 15%, přestože jeho impérium řadu let platilo prakticky nulovou daň. Nelze se tomu ani při tak velké výši daně z příjmů divit. Není to tak dávno, kdy New York Times uvedlo, že takových firem je víc. Mnohé firmy neplatí žádnou daň z příjmů, přestože jejich podnikání není nerentabilní.

Daňové zákony v praxi

Institut o daních a hospodářské politice na základě nedávné studie zjistil, že během osmiletého období (2008- 2015) zaplatilo 500 nejmajetnějších společností daň z příjmu v průměru ve výši 21,2%. Osmnáct společností včetně General Electric, International Paper, Priceline.com a PG & E Corp. ve stejném období neplatily žádné daně.  Celkově se stovce společností v tomto období podařilo vyhnout placení daně z příjmů, a to minimálně po dobu jednoho roku. Jejich kombinovaný zisk před zdaněním činil 336 mld USD. Přesto, namísto zaplacení 118 mld USD v závislosti na 35% zákonné daňové sazby jim počet daňových úlev umožnil získat negativní efektivní sazbu daně. To znamená, že reálně tyto společnosti měly mnohem vyšší příjmy po, než před zdaněním, financované pokladnou Spojených států.

Jak se vyhnout placení daní

Existuje několik způsobů, díky kterým se velké korporace dokáží vyhnout platbě daní nebo dokonce získat dotace …

  • Přesun zisků společnosti do dceřiných zahraničních firem v zemích s nižší sazbou daně.
  • Zrychlené odpisy.Takto mohou společnosti deklarovat nižší příjem a odsunout platbu daně o několik let, přičemž pokud bude společnost i nadále investovat své prostředky, tento odklad může odsunout na dobu neurčitou.
  • Kompenzace zaměstnanců prostřednictvím poskytnutých akciových opcí.
  • Výzkum, vrty ropy a zemního plynu, výroba etanolu, alternativních zdrojů energie, videoher a filmové produkce, ty jsou privilegované prostřednictvím udělených daňových koeficientů pro zajištění některých daňových úlev.

Podle zdroje Yahoo, NYTimes, Fortunev průběhu výše uvedených 8 let šla více než polovina celkového počtu daňových dotací, které činily 286 miliard dolarů, pouze 25 firmám.