Jak se pracuje v jedné z nejbohatších zemí na světě

švýcarsko

Švýcarsko je jednou z deseti nejbohatších zemí na světě s pracovní dobou 41.5 hodin v týdnu. Míra nezaměstnanosti je jedna z nejnižších v Evropě, což představuje 3 procenta. 74,5 procent aktivního obyvatelstva je zaměstnaných ve službách, pojišťovnictví a bankovnictví. Ve Švýcarsku pracovní den začíná v 7 hodin ráno a trvá až 16.00-16.30 hodin. Ale toto není přísně schválený čas. Švýcarský pracovní den závisí na rozsahu činností. Například v odvětví služeb nebo stavebních firem, v 7 hodin ráno, jsou zaměstnanci na pracovišti.

Otevírací hodiny v prodejnách

Zajímavé je, že téměř všechny obchody zavírají v šest hodin večer. Je vzácné najít obchody, které jsou otevřené do 19:00. Každý čtvrtek ve Švýcarsku, kdy je dlouhý pracovní den je ovšem změna. Pracovní doba v nákupních centrech, supermarketech a na dalších prodejních místech je prodloužena do 21.00 hodin.  Podle zákona, pracovní den ve Švýcarsku trvá osm hodin. Ale toleruje se flexibilní pracovní rozvrh. Můžete začít pracovat v devět nebo deset hodin dopoledne. Hlavní věc – pracovat právních osm hodin. A pracovat se musípilně. Švýcarská společnost přísně sleduje efektivitu zaměstnanců.

Veřejné instituce

Ve veřejných švýcarských institucíchse jede na kartový systém – flexibilní rozvrh. Oběd není zahrnutý do pracovní doby. Pokud jste strávili hodinu v době oběda, měli byste si přidat 60 minut přesčasu. Švýcaři stráví na obědě asi 45 minut. Státní úředníci pracující týdně 41,5 hodin. Do práce jezdí na kole, mopedu nebo vlakem, díky tomu nemají dopravní zácpy. Švýcaři jsou velmi zaměstnaní lidé. Po práci, věnují čas své rodině a sportu. Kdykoli v každém městě uvidíte pobíhat a cvičit řadu lidí. Důchodci, zaměstnanci nebo úředníci. A místem pro sport je park nebo i hlavní ulice v Curychu.

Pružná pracovní doba vyhovuje především ženám

Ženy pružnou pracovní dobu ve Švýcarsku upřednostňují. Mnoho matek pracuje čtyři dny v týdnu namísto pěti. To je 65 procent pracovního týdne, jak říkají místní, aby se mohly ženy, co nejvíce věnovat své rodině.