Černá plíseň v obývacím pokoji nejen výrazně kazí vzhled stěn, ale má také negativní vliv na lidské zdraví. Její spory mohou zavdat příčinu alergiím, dermatitidě, rakovině a dalším nemocem. Oblíbená místa jsou stěny, rohy, koupelny, prostor pod dřezem, v bateriích, ventilační potrubí, pod schodištěm a podlahou.
Příznivé podmínky pro plísně
Plísně se reprodukují při teplotách od 18 do 25 stupňů Celsia. Potřebují asi 70% vlhkosti při špatné ventilaci. Například, normální cirkulace vzduchu v místnosti je narušena v přítomnosti plastových oken a dveří, na povrchu oken se hromadí vlhkost. To vyžaduje pravidelné větrání iv zimě. Sádrokartony dokonale absorbují a zadržují vlhkost uvnitř. V místnostech bez oken je nutné instalovat ventilační systém, příkladně v koupelně. V opačném případě se vám začne z velké vlhkosti tvořit houba. Plísni se daří i ve vlhkých obvodových stěnách a v suterénech. Často se houba dostane do domu s potravinami a rostlinami.
Plísně škodí zdraví
Toxické látky obsažené ve sporech plísně mohou způsobit vážné poškození zdraví. Objevuje se rýma, astma, alergické reakce, bolesti hlavy, deprese, průjem. V těžkých případech, případné intoxikace, vám znecitliví končetiny, naruší se imunitní systém, přidá se třes, exacerbace chronické onemocnění. Odborníci doporučují, aby se nekupovaly antibakteriální a protiplísňové látky. Jednoduchý a účinný prostředek boje proti plísnije UV lampa. Ultrafialové paprsky spolehlivě ničí spory plísní. Bezpodmínečně je nutné, aby při použití UV lampy, nebyly v prostorách pokojové rostliny a zvířata. Ryby v akváriu mohou být přikryty.
Lidové prostředky proti plísni
Často používané lidové prostředky proti plísni -ocet (v čisté nebo zředěné formě), esenciální olej z čajovníku, extrakt z grapefruitových semen. Méně účinný je peroxid vodíku, borax. Při použitíje vhodné nosit ochranný oděv, masky, rukavice a zavřít dveře do zbytku místnosti.