Proč jsou oblíbené bundy?

bundy

V naší šatně je nutné najít pohodlné a lehké svrchní oblečení na tuto dobu. Kromě toho i v mírných jarních a podzimních teplých dnech, kdy fouká studený vítr a trápí nás déšť je teplejší oblečení nutností. Někteří dávají přednost teplému saku někdo jiný praktické bundě.

Výhody bundy

  • Ideální svrchní oděv pro sport a aktivní životní styl.
  • Dokonalá v kombinaci s kalhotami a sportovní obuvi, což opět přispívá k našemu pocitu svobody.
  • Moderní bunda zdůrazňuje svou dynamiku, mládí a energii.

Pokud preferujete aktivní životní styl, milujete dlouhé procházky nebo jízdu na kole, bunda se stává nezbytnou součástí šatníku na jaře nebo na podzim.

Trocha historie

První bundy se šily z pevného nepromokavého plátna a byly určené pro rybáře a námořníky. Její hlavním úkolem bylo chránit je před větrem a mořské vodě. Musela být naprosto vodotěsná. Toho dosáhlipoužitým kvalitním materiálem, s našitými konstrukčními prvky. Postupně si bundy oblíbili i turisti a horolezci. Tento typ oděvu již má svůj vlastní styl, ale požadavky zůstávají stejné. S vynálezem ve druhé polovině dvacátého století, nových materiálů, se v bundě spojuje funkční materiál s vizuální přitažlivostí. Šusťákové bundy vás spolehlivě chrání před větrem a deštěm.

Časem se z pracovního oděvu – bundy stalo módní a stylové oblečení. Ženy v dávných dobách místo módních bund nosily jen kabáty. Až na začátku 70. let XX. století se začaly objevovat bundy, šité na ženskou postavu, a s designem, který byl adresovaný slabšímu pohlaví. Toto rozšířilo seznam materiálů, stylů, vzorů, které byly použity při výrobě letních a zimních bund.

Bez kvalitního materiálu to nejde

Materiál musí plnit stále stejnou funkci jako v minulosti. Chránit nás před vlhkostí, větrem a chladem.

A proto bunda musí mít určité vlastnosti:

  • vodotěsná;
  • trvanlivá a odolná proti otěru;
  • zachovávat svůj tvar;
  • atraktivní vzhled.

Pro zimní bundy a pláštěnky, mající tyto vlastnosti, se používají přírodní, syntetické a směsné materiály. Oblíbená je přírodní kůže a semiš. Kožené oblečení nás dobře chrání a co je důležité, kůže „dýchá“. Hlavní nevýhodou tohoto svrchních oděvů – komplexnost péče a vysoká cena. Přírodní materiály se používají i pro pláštěnky a lehké bundy jako bavlna, len, hedvábí, vlna, různé husté spleti. Tyto přírodní tkáně nezpůsobují alergické reakce, a aby lépe držely tvar, přidávají se syntetická vlákna. K ochraně proti vlhkosti se používá speciální impregnace.